Kofola dočasně přestala vyrábět nápoje ve skle nebo v sudech

Společnost korun. ČTK to dnes řekla mluvčí Kofoly Jana Ptačinská Jirátová.

Kofola kvůli epidemii koronaviru zavedla řadu opatření. "Naším hlavním cílem byla a stále je bezpečnost našich zaměstnanců, abychom předešli jejich nakažení a nedostali se tím případně jako celá firma do karantény. Naštěstí se nám úspěšně daří i přes nedostatek ochranných pomůcek a dezinfekcí na trhu toto vybavení pro naše zaměstnance zajišťovat," uvedla mluvčí. Kofola zakázala například vstup do závodů lidem, kteří tam nemají místo výkonu práce, a velmi důsledně kontroluje řidiče kamionů.

"Šijeme roušky pro nás i pro druhé. Ve výrobním závodě v Krnově jsme vyrobili dezinfekci, kterou jsme poskytli zaměstnancům i lidem v našich regionech," uvedla Ptačinská.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má devět výrobních závodů v pěti zemích a téměř 2000 zaměstnanců, z toho asi 700 v Česku. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Jupí, Vinea, Jupík nebo Semtex. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly.

Nápoj, podle kterého se firma jmenuje, slaví v těchto dnech 60 let. První láhev Kofoly sjela z výrobní linky 27. března 1960. Sirup Kofo (směs bylin a ovocných šťáv ochucených lékořicí) vyvinul Zdeněk Blažek z opavské farmaceutické firmy Galena. "Magickou formuli sirupu Kofo dodnes tvoří 14 bylinných a ovocných látek doplněných o kofein," uvedla Ptačinská.

Nápoj se měl jmenovat Kofocola, ale kvůli možným problémům s ochrannou známkou nakonec dostal název Kofola vyráběná v řadě limonádoven mezi nejoblíbenější nealkoholické nápoje v Československu.

"Spotřeba Kofoly po celá šedesátá léta rostla tak, že Československu dokonce došly byliny a muselo si pro ně jezdit do zahraničí," uvedla Ptačinská. Po změně režimu a otevření hranic Kofolu dočasně vytlačily z trhu zahraniční kolové nápoje, v druhé polovině 90. let značku oživila společnost Santa Nápoje rodiny Samarasů.

"Kostas Samaras v roce 1993 koupil malou sodovkárnu v Krnově, kde později se svou rodinou znovu nastartoval novou zlatou éru Kofoly," uvedla Ptačinská. V roce 2003 se společnost Santa přejmenovala na Kofolu.