Služby navázané na tankovací karty využívá stále více firem. Výrazný růst zaznamenává telematika a elektromobilita

Velké množství malých a středních firem stále platí za odběr pohonných hmot hotově a řidiči jsou nuceni schraňovat a nechat si proplácet účtenky. Krize spojená s pandemií i válkou na Ukrajině nicméně urychlila přechod mnohých z nich na tankovací karty. A nejde přitom jen o úspory nákladů či administrativy. Koncept nákupní aliance umožňuje využívat „pod jednou střechou“ širší portfolio zvýhodněných služeb, což podnikatelé vítají.

Díky sdružené poptávce více firem umožňuje nákupní aliance zajistit výhodnější podmínky u dodavatelů. Kupříkladu společnost Axigon takto sdružuje asi 10 tisíc malých a středních podniků, ale i živnostníků. To z ní mimo jiné činí jednoho z největších odběratelů pohonných hmot v Česku. Benefity z toho plynoucí může čerpat každá firma, která je součástí aliance.

 

„Příkladem jsou tankovací karty umožňující čerpat paliva v režimu takzvané plošné ceny, která je bez závazku k minimálním odběrům běžně nedosažitelná. V rámci nákupní aliance jde však o službu dostupnou jak pro menší firmu, tak i pro živnostníka, který měsíčně projezdí jen stovky litrů paliva,“ říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jenž se pozastavuje nad tím, kolik firem stále své řidiče nechá platit hotovostí a proplácet si účtenky. „Tlak na úspory související s covidovou krizí, vysokými cenami energií a inflací donutil nebývalé množství firem se skutečně zaměřit na optimalizaci nákladů. V posledních letech tak menší firmy stále častěji nakupují pohonné hmoty za zvýhodněné ceny a takzvaně ‚na fakturu‘ prostřednictvím tankovacích karet,“ dodává Damir Duraković.

 

Tím to ale nekončí. Firmy stále více využívají další služby a jejich kombinace spojené s členstvím v alianci. Mnohé oceňují, že mají jednoho klíčového dodavatele, který je schopen pokrýt téměř všechny jejich potřeby v dané oblasti, i jedno kontaktní místo pro všechny tyto služby. V jiných případech to může být logická provázanost některých služeb vedoucí k další úrovni provozních úspor – například propojení tankovacích karet a monitoringu firemní flotily.

 

„Mezi stávajícími zákazníky se dlouhodobě zvyšuje počet těch, kteří využívají více služeb najednou. Vedle tankovacích karet je to často vratka DPH za tankování v zahraničí, platba parkovného nebo dodávky kancelářských potřeb Activa s třicetiprocentní slevou,“ potvrzuje Damir Duraković. „Výrazně vzrostl segment elektromobility, byť v celkovém kontextu je to stále minoritní záležitost. Enormní zájem evidujeme také o monitoring vozidel. Jen loni vzrostl počet vozů využívajících monitoring od našeho partnera SHERLOG Technology meziročně téměř o polovinu,“ dodává Damir Duraković.

 

Koncept nákupní aliance má význam nejen pro zavedené malé a střední firmy, ale i pro začínající podnikatele bez historie. Trvale výhodnější nákup komodit i služeb od různých dodavatelů znamená pro začínajícího podnikatele v prvé řadě to, že v hektickém období rozjezdu firmy nemusí řešit nastavení spolupráce nebo vyjednávání s každým dodavatelem zvlášť. Přitom však i bez historie může od počátku platit za zboží a služby na základě faktury.

 

Axigon v posledních letech vlivem krize spojené s pandemií i ruskou invazí na Ukrajinu zaznamenal doposud nebývalý počet firem v segmentu SME, které ukončují podnikání anebo prodávají firemní vozidla. Přesto počet podniků využívajících konceptu nákupní aliance dlouhodobě roste.

 

„Ukazuje se tak, že má smysl model nákupní aliance dále rozvíjet. Průběžně hledáme další oblasti, kde mohou podnikatelé čerpat benefity ze sdružené poptávky. Nedávno jsme například spustili vlastní srovnávač autopojištění s desetiprocentním zpětným bonusem pro naše klienty, novinkou letošního roku je pak zajištění firemních vozidel na operativní leasing od společnosti Drivalia, dříve LeasePlan,“ uzavírá Damir Duraković s tím, že v plánu je i prohlubování stávající spolupráce, a to například v oblasti telematiky nebo elektromobility.