Žádosti o dávky v nezaměstnanosti v USA prolomily rekord

Aktualizováno

První známky devastace ekonomiky v USA způsobené pandemií koronaviru dnes vyšly najevo, když vláda USA oznámila bezprecedentní nárůst počtu lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti. Tu podalo v týdnu končícím 21. března celkem 3,28 milionu lidí. Tento počet tak nechal daleko za sebou předchozí maximum z roku 1982. Dva týdny předtím činil tento počet pouhých 211 000, což se naopak blížilo padesátiletému minimu.

0

"To ukazuje na závažnost poklesu a jeho rychlost,“ řekla Michelle Meyerová, šéfka pro americkou ekonomiku u Bank of America. „Mluví to o neobvyklé povaze této recese - oproti předchozím poklesům, kdy měl šok na rozšiřování čas, je to náhlý pokles do recese. V dalších několika týdnech bychom mohli dostat velmi vysoká čísla.“

Američané by měli obdržet přímou finanční pomoc do tří týdnů, jakmile bude podepsán balíček ekonomických opatření na pomoc s dopady koronaviru, uvedl ministr financí USA a dodal, že rekordní žádosti o podporu v nezaměstnanosti „nejsou relevantní“.

Steven Mnuchin v rozhovoru pro CNBC uvedl, že doufá, že společnosti nakonec budou pracovníky znovu najímat, a poukázal na další průmyslová odvětví, jako jsou potraviny, kde se naopak nabírá. Dodal, že doufá, že návrh zákona, který prošel Senátem USA, Sněmovna reprezentantů rychle přijme.

Masivní nárůst počtu žádostí je podle ekonomů jasným příkladem, s jak vážnými problémy se ekonomika kvůli nynější pandemii potýká. Dosavadní rekord je z roku 1982, kdy žádost o podporu v nezaměstnanosti podalo zhruba 695.000 Američanů.

Zdroj: Reuters, Bloomberg, ČTK