Průmysl v eurozóně padá a potvrzuje příchod německé recese

Průmysl v eurozóně nevstoupil do nového kvartálu nejlépe. V červenci zaznamenal další propad (-0,4 % meziměsíčně a -2 % meziročně). Na vině je částečně slabá těžba. V rámci zpracovatelského průmyslu ovšem nepřestává překvapovat pokračující propad produkce automobilek, která spadla víc než 15 % pod úrovně z léta 2018. Nejhorší je situace mezi německými a italskými výrobci, zatímco ve střední Evropě je situace jak z hlediska produkce, tak sentimentu a objednávek příznivější.
01
I pokud si odmyslíme problematické automobilky, není ovšem v rámci německého průmyslu mnoho světlých míst. K poklesu produkce jak na meziměsíční, tak na meziroční úrovni přispívají shodně prakticky všechny sektory s výjimkou potravinářského průmyslu. První dávka červencových dat tak jenom potvrzuje správnost našich sázek na příchod německé recese. Náš aktuální nowcast ukazuje na pokles německé ekonomiky ve třetím kvartále o 0,2 %.
02
Eurozóna jako celek je na tom stále o poznání lépe. Do značné míry ovšem proto, že v jiných ekonomikách (Španělsko, Francie) má obchodními válkami a brexitem bitý průmysl v nejlepším případě přešlapuje na místě.