Akcie, u které by měli zbystřit hodnotoví investoři

Někteří čtenáři a investoři možná sledují vývoj kolem společnosti Teva Pharmaceutical Industries. Jde o výrobce generických léků z Izraele, který ještě poměrně nedávno čelil vážným problémům a hovořilo se dokonce o možnosti bankrotu. Firma se ale nevzdala a snaží se věci změnit k lepšímu. Podle některých se jí to daří a akcie stojí za koupi.

Pozitivně se o titulu před několika dny konkrétně začal vyjadřovat analytik David Risinger z dolarů za akcii, což je relativně k ceně současné znatelný optimismus. Analytik svým klientům a také divákům CNBC sděluje, že očekává postupné zlepšování finanční situace Tevy a následně i toho, jak její akcie vnímá trh. 

Teva má konkrétně za sebou první rok restrukturalizace, která by celkově měla trvat roky tři. Podle analytika má prostor pro další snižování nákladů a růst ziskovosti, trhy by tak od ní mohla čekat pozitivní zisková překvapení. Na akcii mimochodem sází i pan Buffett. On a jemu podobní se očividně domnívají, že nástup konkurenčních léků nebude pro Tevu takovou ranou, že akvizice generické divize Allerganu (která prudce zvedla dluhy) nebyla zase takovou chybou a že nové léky budou kompenzovat ztrátu tržních pozic jinde. 

Pozitivně se hovoří se zejména o generické verzi léku EpiPen a léku proti migréně Ajovy. Ty by měly pomoci překonat slabé období dané vypršením patentu o Copaxonu a možná dokonce nastavit firmu na dlouhodobější udržitelný růst. Jak ukazuje následující graf, na vrchol si akcie šáhla v roce 2015, pak nastal znatelný sešup z výše zmíněných důvodů a od poloviny roku 2017 si akcie hledá další směr:

001 

Zdroj: Morningstar

Následující tabulka ukazuje historické výsledky firmy. Kvůli popsaným změnám je jejich relevance nižší, ale přesto vidíme, že historicky byla firma schopna generovat dolarů (tolik tedy firmě zbylo po investicích a tudíž na splátky dluhu, možná akvizice a také pro akcionáře).

001

Zdroj: Morningstar

Pokud bychom předpokládali, že oněch 3,74 miliard dolarů. Tedy na méně než polovině a to znamená, že trhy jsou mnohem skeptičtější ohledně onoho krátkodobého cash flow a/nebo dlouhodobého růstu.

Na tuto kapitalizaci se například dostaneme, pokud by firma dlouhodobě stagnovala a svým akcionářům vydělávala každý rok 2 miliardy dolarů. To jsou čísla, která se pohybují hluboko pod standardem posledních pěti let a ukazují, že trh s nějakým návratem k němu zatím ani náhodou nepočítá. Důvody jsou nasnadě a mezi ty hlavní patří zmíněná vysoká dluhová zátěž. Na druhou stranu ale firma dosavadní snahou o posun k lepšímu budí optimismus a investory mohly potěšit i poslední čtvrtletní výsledky. Hodnotoví investoři by tu měli zbystřit.