S plošnou cenou bylo loni možné tankovat naftu i za méně než 30 Kč/l

Tankovací karty jsou mezi podnikateli stále oblíbenější, a to ve velké míře také u menších firem nebo živnostníků. Díky konceptu nákupní aliance se totiž firma nemusí vázat k minimálním odběrům pohonných hmot, aby mohla využívat tzv. plošné ceny. Podle statistik nákupní aliance Axigon, která sdružuje kolem 10 000 firem, bylo v roce 2023 uskutečněno 85 % nákupů právě v režimu plošné ceny.

Plošná cena je alternativou ke klasické slevě z totemových cen čerpací stanice. Je většinou vyhlašována s platností na týden a platí univerzálně v celé síti čerpacích stanic dané společnosti bez ohledu na aktuální ceny na tankovacích stojanech. Dlouhodobě jsou plošné ceny pod cenovým průměrem trhu, současně jsou výrazně nižší než ceny na stanicích v exponovaných lokalitách.

 

„Typicky dálniční čerpací stanice jsou cenově nadprůměrné, v současnosti stojí litr benzínu nebo nafty třeba na D1 až téměř 42 korun. S pevnou slevou z totemových cen, která může činit až 1,20 Kč/l, si tak na dálnici stále výrazně přeplatíte. Při využití tankovací karty s plošnou cenou ale aktuálně ušetříte asi 6 korun na litru paliv,“ říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell a EuroOil. A dodává, že meziročně došlo loni k nárůstu odběrů paliv prostřednictvím tankovacích karet poskytovaných Axigonem o 8 %, což je více než dvojnásobný růst ve srovnání s celým trhem. Drtivá většina nákupů (85 %) je realizována právě s využitím plošných cen.

 

Podle Českého statistického úřadu vstoupily pohonné hmoty po předchozích cenových šocích do roku 2023 v podstatě na úrovni cen roku 2021. Zatímco cena benzínu Natural 95 byla v průběhu roku stabilní a pohybovala se průměrně od 35,97 Kč/l do 40,46 Kč/l (rozpětí 4 koruny a 49 haléřů), průměrná cena motorové nafty kolísala v rozpětí 9 korun a 30 haléřů. Nejlevněji se prodávala za cenu 31,08 Kč/l, nejvíce stála 40,38 Kč/l.

 

Podobný vývoj loni vykázaly rovněž plošné ceny, které jsou navíc charakteristické tím, že okamžitě reflektují vývoj na trzích. Zatímco standardní ceny pro koncové zákazníky mají třeba při zlevňování ropy nebo posilování kurzu koruny obvykle určitou setrvačnost, plošná cena reaguje bezprostředně. „Plošné ceny u našich tankovacích karet bývají i více než 2 Kč pod cenovým průměrem. Příležitostně se dostávají i pod úroveň cen tradičně nejlevnějších čerpacích stanic. Na nejnižší úrovni byla plošná cena nafty v půli loňského roku, kdy skokově poklesla o 1,50 Kč na 29,39 Kč/l,“ popisuje Damir Duraković.

 

V průměru zaplatili držitelé tankovacích karet nákupní aliance Axigon v roce 2023 za litr nafty 35,81 Kč. To je o 6,50 Kč/l méně než v předchozím roce, což činí meziroční pokles o 15,4 %. Natural 95 loni meziročně zlevnil o 8,6 %. Jde o pokles o 3,54 Kč/l na průměrných 37,46 Kč/l.