Startuje grilovací sezóna. Jaké výhody mají grilovací LPG láhve?

Grilování je stále oblíbenější kratochvíle a příležitost k setkávání. Lidé s oblibou využívají plynové grily, které kombinují výhody grilů na uhlí i na elektřinu. LPG je dobrou volbou z praktického, ekologického i zdravotního hlediska. Ideální jsou přitom 5kg láhve plněné čistým propanem. Akce svolané na poslední chvíli můžete zachránit plynem doručeným do 3 hodin od objednávky.

Předností plynových grilů je zejména snadné použití i údržba. Zapálení grilu je otázkou chvilky a není nutné zdlouhavě rozpalovat dřevěné uhlí. Plyn vyniká též snadnou a rychlou regulací plamene. LPG tak kombinuje výhody elektrického grilu s výhodami grilu na uhlí.

Zastánci dřevěného uhlí mohou namítnout, že rozpálené uhlíky dokážou dát pokrmům nezaměnitelnou chuť a vůni. Faktem ovšem je, že příprava jídla na plynu, případně na elektrice je zdravější, protože nevznikají škodlivé výpary z přepáleného tuku. Dřevěné uhlí ale také samo o sobě produkuje mnohem více pevných částic a kouře, který obsahuje rakovinotvorné látky.

Jakou láhev s plynem využít?

Plyn v láhvích je praktickým zdrojem energie pro domácnosti či chataře, kutily i profesionální řemeslníky nebo gastronomická zařízení a v neposlední řadě majitele karavanů. Podle účelu využití jsou tak k dostání plynové láhve různě velké, o různé kapacitě. V kombinaci s plynovým grilem se často používaly a stále používají láhve obsahující 10 kg LPG. V poslední době se ale prosazuje i praktičtější řešení. Na grilování se totiž lépe hodí pětikilová láhev.

„Menší hmotnost i velikost umožňuje snadnou manipulaci a je praktická, protože pětikilová láhev nemusí stát vedle grilu a překážet. Vejde se totiž do útrob většiny grilů,“ vysvětluje Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas. „Menší objem není na škodu – pětikilová láhev, kterou plníme výhradně čistým propanem, je stále dostačující, aby vydržela klidně i celou grilovací sezonu. I při maximálním výkonu typického grilu většinou vystačí 5 kg LPG minimálně na 8 hodin nepřetržitého provozu, takže v praxi i výrazně déle,” dodává Jiří Karlík.

Propan-butan nebo čistý propan?

Dodavatelé LPG dnes již často nabízejí plynové láhve plněné nikoliv tradiční směsí propanu a butanu, nýbrž pouze čistým propanem. Výhodou pro vaření a grilování je zejména skutečnost, že propan neobsahuje nenasycené uhlovodíky, díky čemuž nezanechává při vaření či grilování žádné skvrny na nádobí. Dále obsahuje naprosté minimum síry, takže při jeho spalování nevznikají jedovaté oxidy síry.

Výhoda spočívá i v rozdílných fyzikálních vlastnostech obou plynů, a to v různé teplotě varu. Zatímco butan se přestává při teplotách kolem nuly odpařovat a zůstává v láhvi nevyužitý, propan se odpařuje i při teplotách hluboko pod bodem mrazu (do mínus 42 °C). Díky tomu spotřebujete v zimě veškerý obsah láhve, aniž by v ní zůstával nevyhořelý butan. Proto vyhledávají láhve s čistým propanem např. karavanisté, oceníte je rovněž třeba při zimním grilování.

Kde koupit plyn v láhvi?

LPG je k dostání v široké obchodní síti od hobbymarketů, přes čerpací stanice až po rozličné lokální prodejce. Firemní provozovny nebo pravidelní zákazníci, kteří odebírají alespoň několik láhví měsíčně, mohou využít i závoz přímo od dodavatele. Unikátní novinkou je expresní doručení LPG láhve kurýrní službou, které v Česku funguje od loňska.

Doručení v den objednávky – takzvané same day delivery – se již osvědčilo kupříkladu u jídla či květin. Aktuálně tento koncept rozvíjí v segmentu LPG společnost Primagas ve spolupráci s kurýrní společností DoDo. „Primagas Express je e-shop, který garantuje doručení láhví plněných čistým propanem v tentýž den, v případě potřeby i do tří hodin od zaplacení objednávky,“ popisuje službu Jiří Karlík a dodává, že pětikilové grilovací láhve je možné takto zakoupit online, i když nemá zákazník prázdnou láhev na výměnu. LPG e-shop se úspěšně rozběhl v Praze, a proto je v následujících měsících v plánu jej rozšířit i do Brna.

Štítky