Ovocná sezóna je tu. O jahody, borůvky, meloun i další ovoce se podělte i se svým chlupáčem

S ovocnou sezónou v plném proudu vám už možná proběhlo hlavou, zda se o misku jahod, třešní či borůvek nebo plátek melounu můžete podělit i se svým psím kamarádem. Ačkoliv je pes ze zoologického hlediska masožravec, má v jeho jídelníčku místo i rostlinná strava. Existuje celá řada druhů ovoce, které jeho organismu prospějí minerály, vlákninou i vitamíny. Pamatujte však na pravidlo „všeho s mírou“.

Přestože je pes ze zoologického hlediska masožravcem, neznamená to, že do jeho stravy patří výhradně jen maso. V rozumném množství může – a dokonce by měl – konzumovat také rostlinnou stravu, zejména ovoce a zeleninu. Ty jeho jídelníček obohatí o cenné minerální látky, vitamíny a vlákninu. Ovoce je navíc pro mnoho chlupáčů vítaným sladkým a osvěžujícím pamlskem. Když je teď ovocná sezóna v plném proudu, klidně se s ním tedy podělte, ale jen v přiměřeném množství. Které ovoce je pro vaše čtyřnohé parťáky vhodné?

Borůvky

Borůvky patří mezi nejzdravější ovoce. Mají totiž výjimečný obsah antioxidantů, a tak podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Kromě antioxidantů obsahují draslík, hořčík, železo a vitamíny A, B, C, D, E a K. Borůvky jsou tedy skvělou ovocnou volbou i pro vašeho psího parťáka, jelikož svou velikosti a tvarem zapadnou i do nejmenší psí tlamičky a vy nemusíte nic krájet.

Jahody

Populární červené ovoce je velkou pochoutkou i pro psí miláčky. Jahody obsahují velké množství vitamínu C, a to dokonce daleko více než citróny či pomeranče. Před podáváním je ale řádně omyjte a zbavte stonků a lístků.

Jablka

Toto oblíbené ovoce je plné vitamínů, jako jsou vitamíny C a A, fytonutrientů a antioxidantů. Rovněž obsahuje vlákninu, která napomáhá trávení. Velmi výživné jsou také slupky, takže psovi není potřeba jablko loupat. Nedávejte mu však stonek, semínka ani jádřinec, tyto části mohou být ve větším množství pro psa toxické.

Hrušky

Hruška je plná vitamínů C i A a také vlákniny, ale zároveň obsahuje hodně cukru, takže hlídejte množství.

Vodní meloun

Osvěžující a vychlazený vodní meloun je dokonalou letní svačinkou nejen pro vás, ale i pro vašeho chlupáče. Pes jistě ocení, že obsahuje velké množství vody, nedávejte mu však kůru ani semínka.

Broskve

Obsahují vitamíny, vlákninu a antioxidanty. Je v nich ale hodně cukru, takže také pozor na množství. "Nikdy psovi nedávejte ovoce i s peckou, ta je nejen toxická, ale může být také nebezpečná jako cizí těleso a způsobit neprůchodnost trávícího traktu," varuje Denis Klinger. ředitel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků a jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna.

Maliny

Jsou plné živin a vitamínů, v menším množství mohou být se svými protizánětlivými účinky skvělé hlavně pro staré pejsky, kteří trpí záněty kloubů. Nikdy jich ale psovi nedávejte více než hrneček denně. Obsahují totiž xylitol, přírodní cukr, který mu ve větší dávce může přivodit onemocnění jater nebo hypoglykémii.

Třešně

S třešněmi opatrně, dužina je totiž pro mazlíčka zdravá a dobrá, ale stonek, pecka a listy obsahují jedovatý kyanid, který je pro psy velmi nebezpečný. Pecky jsou navíc malé, mohou tak být spolknuty omylem a způsobit ucpání střeva nebo jiné trávicí poruchy.

Mango

Mango je bohaté na vitaminy a minerály. Mimo jiné obsahuje betakaroten, vitaminy C a E, různé vitaminy skupiny B a minerální látky, jako je vápník, hořčík a draslík. Plody obsahují jen málo kyselin, a proto jsou považovány za lehce stravitelné. Psovi jej podávejte nakrájené a vždy bez pecky.

Banány

Obsahují velké množství vlákniny prospěšné pro střeva, ale také třeba draslík nebo vitamíny A a C. Pokud to ale pejsek s banány přežene, mohou mu způsobit zácpu. A pozor, nikdy psovi nedávejte banánovou slupku.

Ovoce zařazujte zvolna, snížíte tím riziko trávicích potíží

Jak vidno, vhodných druhů ovoce, jimiž můžete nejen v létě obohatit psí jídelníček, je spoustu. Pokud s podáváním ovoce u psa teprve začínáte, vždy mu nejprve nabídněte jen kousek. „Jeho citlivý trávicí systém by totiž mohl na větší množství nového druhu stravy reagovat průjmem. A má-li váš pes problémy s trávením nebo sklony k alergiím, vždy raději konzultujte podávání ovoce s veterinářem. Ovoce byste měli před podáváním omýt a vždy volte jen čerstvé, nikoliv zavařené či nakládané,“ radí Denis Klinger. A pokud byste si v čemkoliv ohledně zařazení ovoce do jídelníčku vašeho miláčka nebyli jistí, raději se poraďte s veterinářem, který dobře zná zdravotní stav vašeho psa a doporučí vám pro něj to nejvhodnější.