Plošná cena nafty v síti Shell spadla za poslední týden o 4 Kč/l. Dočkáme se poklesu cen na čerpacích stanicích?

Plošné ceny pohonných hmot, které využívají firemní zákazníci, bezprostředně odráží vývoj na burze. Umožňují tak predikovat, kam se v nejbližší době posunou ceny na stojanech čerpacích stanic. Plošná cena nafty pro podnikatele sdružené v nákupní alianci Axigon od konce minulého týdne na čerpacích stanicích Shell klesá. Ode dneška je na úrovni 45,39 Kč/l, což je o 4 Kč/l méně než před týdnem. Průměrná cena nafty v Česku se přitom poprvé od začátku války také začala snižovat.

Ruská invaze na Ukrajinu zpočátku vyhnala ceny ropy až téměř ke 134 dolarům za barel. To v kombinaci s korunou oslabující vůči americkému dolaru způsobilo skokové nárůsty cen pohonných hmot. Výrazně zdražovala zejména nafta, jejíž průměrná cena se přiblížila k 50 Kč/l. Ceny nafty i benzínu dosáhly historicky nejvyšších hodnot.

Nebývalý růst cen pohonných hmot předpověděly hned v úvodu ruské agrese tzv. plošné ceny, které jsou pro firemní zákazníky vyhlašovány na určité období pro danou síť čerpacích stanic. „Těsně před vypuknutím války na Ukrajině činila plošná cena nafty v síti Shell pro firmy sdružené v Axigonu 35,57 Kč/l. V návaznosti na ruskou okupaci vzrostla doslova ze dne na den o více než 5 Kč/l. To předznamenalo další vývoj běžných cen na stojanech čerpacích stanic, které mají zpravidla určité zpoždění,” popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.

Následný výrazný růst cen paliv na výdejních stojanech překonal mnohá očekávání. V tuto chvíli se však zřejmě jejich růst v Česku zastavil. Nahrává tomu zlevňující ropa i posilující koruna. U benzínu lze pozorovat pokles průměrné ceny již třetí den v řadě, jen včera zlevnil litr v průměru o 50 haléřů. Trend se otočil též u nafty, která včera poprvé od začátku války také zlevnila, a to o 30 haléřů za litr.

Již na konci minulého týdne naznačovaly tento vývoj plošné ceny paliv, které v sobotu klesly asi o 2 Kč/l. Ode dneška, tj. od 15. 3 dále klesají. „Plošná cena Naturalu 95 se u námi poskytovaných tankovacích karet v síti Shell snížila ve srovnání s minulým týdnem celkem o více než 3 Kč/l. Ještě výraznější pokles nastal u nafty, jejíž plošná cena aktuálně klesla na 45,39 Kč/l, což je v součtu o 4 Kč/l méně než před týdnem,” říká Damir Duraković a dodává, že pokud bude situace na trhu stabilní, lze předpokládat, že se tento vývoj v následujících dnech dále promítne rovněž do standardních cen paliv pro koncové zákazníky.