Rok 2020 je za námi, z pohledu statistiky hypotečního trhu nás ale čeká ještě prosinec. I když ještě zdaleka nemáme k dispozici čísla celého roku – ta se dozvíme, až všechny banky odreportují údaje České národní bance (ČNB) a ta data zpracuje a zveřejní na konci ledna 2021 –, už teď víme, že uplynulý rok byl pro trh hypoték historicky nejlepší.
5 tipů, jak navzdory čínské chřipce vyřídit hypotéku krok za krokem
Chcete vyřídit hypotéku? Poradíme jak na to. Krok za krokem navzdory omezením kvůli koronaviru čínská chřipka.
Rostou ceny nemovitostí, výše hypoték a přes nižší úroky i splátky úvěrů
Ani koronavirová krize nic nezměnila na tom, že byty v českých městech dále zdražují. Podle aktuálních dat meziročně v průměru o 17 procent. O téměř 17 procent současně poklesla nabídka bytů, což by podle odborníků mohlo spolu se zrušením daně z nabytí nemovitosti dále tlačit na růst cen. Ruku v ruce s tím stoupá i průměrná výše hypoték, ve druhém čtvrtletí dle údajů Ministerstva pro místní rozvoj meziročně také o 17 procent, přičemž aktuální data Fincentrum Hypoindex dokládají ve třetím čtvrtletí už skoro 19procentní růst. I když jsou tak úrokové sazby meziročně výrazně nižší, u průměrné hypotéky sjednané dnes může být měsíční splátka asi o 800 korun vyšší než před rokem.
6 nejčastějších mýtů ohledně refinancování hypotéky
Rádi byste refinancovali hypotéku? Ale bojíte se vysokého penále? Toho, že banka nebude souhlasit? Nebo že refinancování je časově náročné?
Jaké pokuty a sankce vám hrozí u hypotéky?
Zaplatit můžete například za nevyčerpání celé hypotéky, při prodlení s měsíční splátkou nebo při předčasném splacení hypotéky mimo období fixace. Kompletní přehled naleznete v článku.
7letá fixace je u hypoték velmi oblíbená. Dlouhé fixace jsou nyní levnější
Nevýhodou delších fixací byla donedávna cena a omezené možnosti mimořádných splátek. V současnosti jsou ale nabídkové sazby u dlouhých fixací naprosto srovnatelné s krátkými a reálně sjednávané dokonce o něco nižší.
Jaké jsou časté chyby při výběru hypotéky?
U hypoték se vyplatí porovnávat nabídky jednotlivých bank, sledovat výši poplatků a také sankcí za případné nevyčerpání schváleného úvěru.
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí není zadarmo
Vládou připravená legislativa počítá se zrušením daně z nabytí nemovitých věcí, což je rozhodně krok správným směrem, neboť sníží finanční náročnost pořízení nového bytu či domu pro kupující. Další daňové změny související s pořízením nemovitosti však již příznivé nejsou.
Jak se změnilo financování bydlení v době (post)koronavirové? Krize přinesla i pozitiva
Pozitivním přínosem koronaviru je pro realitní trh zrušení daně z nabytí nemovitosti, byť za cenu nižšího maxima pro odečet úroků z hypotéky z daní. Nižší limit pro daňové odpočty platí od roku 2022, jen málokoho se ale reálně dotkne. Jak změnil COVID-19 financování bydlení?
Jak se zachovat při neschopnosti splácet hypotéku?
Banka neschopnost splácet řeší odkladem splátek nebo prodloužením konečné doby splatnosti hypotéky. Postup závisí na předchozí platební historii a bezproblémové komunikaci s bankou.
Fio banka znovu zlevňuje hypotéky
Česká Fio banka letos již počtvrté snižuje úrokové sazby hypoték, noví zájemci o vlastní bydlení je tak mohou získat s úrokovou sazbou od 1,38 % p.a.
Fio banka reaguje na snížení sazeb a zlevňuje hypotéky
Česká Fio banka letos již podruhé snižuje úrokové sazby hypoték, noví zájemci o vlastní bydlení je tak mohou získat s úrokovou sazbou od 1,78 % p.a. Všechny nabízené fixace lze sjednat se sazbou pod dvě procenta.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti pohledem makléřů a daňových poradců
Vláda schválila balíček daňových opatření, od něhož si slibuje rozpohybování trhu s nemovitostmi a z dlouhodobého hlediska také zlepšení dostupnosti vlastního bydlení. Jak se na aktuální podobu opatření dívají hypoteční makléři, realitní makléři nebo daňoví poradci?
Skupina ČSOB spustila odklady splátek úvěrů podle nového zákona
Skupina ČSOB spustila pro klienty možnost odkladu splátek spotřebitelských úvěrů, hypoték a úvěrů ze stavebního spoření i podnikatelských úvěrů, podle nového zákona, který podepsal prezident republiky.
Fio banka v reakci na ČNB snižuje sazby. Nabízí hypotéky se sazbou pod 2 %
Česká Fio banka se rozhodla zlevnit své hypotéky, reaguje tak na snížení sazeb Českou národní bankou a pokles tržních sazeb. Její klienti tak mohou získat hypotéku se sazbou pod 2 %.
Jak refinancovat nebo získat novou hypotéku, když je země v karanténě?
Složili jste rezervační zálohu na dům či byt a čeká vás v těchto dnech vyřizování hypotéky? Blíží se vám termín fixace a nemůžete příliš dlouho odkládat refinancování hypotéky? I v období celostátní karantény je možné vyřídit novou nebo refinancovat stávající hypotéku bez nutnosti osobní návštěvy pobočky banky nebo schůzky s hypotečním specialistou. Stačí využít dostupné moderní technologie a sjednat si úvěr na bydlení online.
KOMENTÁŘ: Nečekaný růst úrokových sazeb ničemu nevadí. Větším problémem je omezení hypoték a nedostatek bytů
Česká národní banka rozhodla o navýšení klíčových úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazbu zvýšila o 25 bazických bodů na 2,25 %. Změna to není nijak zásadní, ale byla nečekaná, a proto se o ní více mluví. Jedná se o deváté zvýšení klíčových sazeb v řadě. Ještě v polovině roku 2017 byla repo sazba téměř na nule, když činila 0,05 %.
Úrokové sazby hypoték v roce 2020 porostou až ke 3 %
První banky začaly se zvyšováním úrokových sazeb hypoték už loni v říjnu. Obrat trendu nepřišel ani na začátku letošního roku, kdy banky pokračují v nenápadném zvyšování sazeb a ukončují zvýhodněné akční nabídky. Letos se sazby hypoték mohou dostat až ke 3 %.
Gepard Finance zahajují spolupráci s RENOMIA, předním pojišťovacím makléřem ve střední a východní Evropě
Společnost Gepard Finance, největší hypoteční specialista na českém trhu, vstupuje do nového roku s podporou nového silného partnera. V oblasti pojištění, investic a penzí Gepard Finance nově spolupracují se společností RENOMIA, a. s., předním pojišťovacím makléřem v regionu střední a východní Evropy. Jak uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Gepard Finance Jiří Pathy, obě společnosti sdílejí obdobné hodnoty, zejména výrazný proklientský přístup.
4 tipy, jak se vypořádat s hypotékou při rozvodu i po něm
Hypotéku splácí lidé v průměru 20 let, což je často déle, než jim vydrží svazek manželský. Co s hypotékou v případě rozvodu? Pomohou vám banky, když vám partner během vlekoucího se rozvodu nechá splátky na krku? A je pravda, že když bývalý partner hypotéku v rámci rozvodové dohody převezme, jste z obliga?
Úrokové sazby hypoték jsou opět dole. Jak se zorientovat v nabídkách bank?
Úrokové sazby hypoték sice zatím nedorovnaly historická minima z let 2016 a 2017, i tak jsou však velmi příznivé a není vyloučen ani jejich další mírný pokles. Pro každého klienta ale nemusí být nabídka bank dobře čitelná.
Pyramidový MLM systém ve finančním poradenství ustupuje. Trendem je totiž specializace
Historie finančního poradenství v Česku začíná u multi-level marketingu (MLM), pokračuje přes strukturální společnosti ke společnostem typu POOL a směřuje ke specializovaným poradenským společnostem.
Gepard Finance získaly třetím rokem po sobě cenu Czech Superbrands pro nejúspěšnější značky na trhu
Společnost Gepard Finance, největší hypoteční specialista v Česku, získala ocenění Czech Superbrands 2019. Zařadila se tak mezi nejlepší tuzemské obchodní a spotřebitelské značky. Ocenění Superbrands se udílí ve více než 90 zemích světa a Gepard Finance ho získaly potřetí v řadě.
Na klesajícím hypotečním trhu upevňují Gepard Finance své postavení největšího hypotečního specialisty v České republice
Trh hypoték poklesl od ledna do června v meziročním srovnání dle podkladů Ministerstva pro místní rozvoj o téměř 20 %. Může za to především výrazný propad na začátku roku, který zapříčinily loňské regulace hypoték i vysoké ceny bytů. Gepard Finance zaznamenaly v prvním pololetí pouze mírný pokles realizovaných objemů.
Úrokové sazby hypoték překvapivě několik měsíců klesají, na podzim ale další snížení cen nečekáme
Minimální úrokové sazby hypoték se pohybovaly v červenci pod 2,65 %. Sazby mírně klesají už šestý měsíc v řadě, což překvapuje nejednoho odborníka ve finančním sektoru. Další zlevňování hypoték očekává na trhu ale jen málokdo. Naopak se nabízí otázka, zda současného stavu nevyužít pro refinancování nebo novou hypotéku.
Zvýšení klíčových sazeb ČNB možná vrátí sazby hypoték nad 3% hranici
Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání zvýšila klíčové úrokové sazby o 25 bazických bodů. Tento krok není pro trh žádným překvapením a všeobecně se očekával.
5 užitečných doporučení, než začnete vyřizovat hypotéku
Různá omezení v poslední době výrazně znesnadnila získání hypotéky. Kvůli limitům na výši splátek vám tak může běžná kreditka, byť nečerpaná, razantně snížit další úvěrové možnosti. V době vysokých cen nemovitostí je každý takový závazek na obtíž. Nedostatek kvalitních nemovitostí zase vyžaduje rychlé jednání, takže se doporučuje mít dopředu schválený úvěrový rámec. Pro přehled v nabídkách lze využít internetové srovnávače, ty vám ale nejlepší hypotéku většinou nezajistí.
5 zásadních opatření, která ovlivnila získání hypotéky
Podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů a jejich dostupnost v posledních letech výrazně ovlivnila nová legislativa i omezení ze strany centrální banky. Zákon například razantně omezil poplatky bank za předčasné splátky. Aktuálně bylo potvrzeno, že účtovat lze opravdu jen nezbytné náklady. Vedle toho Česká národní banka (ČNB) zavedla přísnější pravidla pro poskytování hypoték, když zakázala 100% hypotéky nebo stanovila strop výše úvěru a splátek v porovnání s příjmy. V této oblasti se ale chystají další změny.
Třetina úvěrových specialistů již opustila trh. V roce 2019 zůstane největším omezením hypoték regulace LTV
Pro financování vlastního bydlení hypotékou je dnes již nezbytné disponovat vlastními úsporami. I když se od října loňského roku navíc musejí žadatelé o hypotéku vejít do jednotných limitů pro poměr jejich příjmů a zadlužení, největší překážkou nadále zůstává právě maximální poměr výše úvěru a hodnoty zástavy (LTV). Ten vyžaduje mít k dispozici statisíce vlastních prostředků, jejichž dofinancování jiným úvěrem zřejmě nebude v budoucnu možné. Úvěrový trh se však letos výrazně očistil od poradců, kteří nesplnili nová kritéria odbornosti.
Úrokové sazby hypoték letos porostou. Stále je možné získat sazbu pod 3 %
Hypotéky letos ještě podraží. Už na konci března může Česká národní banka zvýšit základní úrokové sazby a zdražit tak lidem hypotéky. Případný růst sazeb také omezí dostupnost hypoték, méně žadatelů totiž vyhoví parametru DSTI. Kdo plánuje financování vlastního bydlení hypotékou, měl by si pospíšit.
Kupujete, prodáváte nebo pronajímáte byt? Jaké daňové povinnosti vás neminou
S pořízením nemovitosti i jejím prodejem nebo pronájmem jsou spojeny určité daňové povinnosti. Mnohdy je přitom potřeba platit hned více různých daní. Jak se liší daňové povinnosti, když byt pronajímáte přes Booking.com či Airbnb? A můžete si uplatňovat nějaké daňové slevy či odpočty úroků?
Jsou dnes hypotéky jen pro bohaté?
Ceny bytů a domů ve velkých městech dosáhly maxima. V Praze dnes nesplní podmínky pro získání hypotéky přibližně každý třetí žadatel. Naopak nejvyšší úspěšnost mají žadatelé z Ústeckého a Pardubického kraje. Špatně placení zaměstnanci a lidé s vysokými dluhy dnes mohou na hypotéku zapomenout, bez ohledu na to, ve kterém kraji žijí.
Úrokové sazby hypoték letos dále porostou až na 3,4 %
Ačkoliv se nabídkové úrokové sazby na konci loňského roku vyšplhaly až na 3,59 %, reálně se průměrná úroková sazba přes 3 % nedostala. Zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) za poslední rok a půl zdražilo hypotéky o 1,1 procentního bodu. Repo sazba ČNB by měla růst i letos, a tak se dá očekávat další zdražování hypoték. Sazby okolo 3 % jsou však naprosto přiměřené, neobvyklé byly spíše úroky pod 2% hranicí.
Propad cen nemovitostí letos nečekejte
Za uplynulé tři roky vzrostly ceny bytů a domů o několik desítek procent. Pokud se úrokové sazby hypotečních úvěrů udrží v rozumné výši a Česko nezasáhne vysoká nezaměstnanost, ceny nemovitostí zůstanou na současné úrovni
Nové limity hypoték nutí žadatele slevit ze svých nároků. Refinancování ovlivněno nebude
Od října platí nová doporučení České národní banky (ČNB), která se týkají poměrových ukazatelů příjmů a zadlužení. Žadatel o hypotéku nesmí dlužit více než devítinásobek svého čistého ročního příjmu a součet všech jeho splátek nesmí tvořit více než 45 % příjmů. Na vyčíslení dopadu tohoto opatření zatím nemáme k dispozici dostatek informací, ale již nyní je jasné, že část klientů bude nucena korigovat svůj původní záměr. Na refinancování se nově stanovený poměr sumy dluhů k výši ročních příjmů (DTI) a poměr celkového součtu všech splátek úvěrů vůči všem příjmům žadatele (DSTI) nevztahuje. Lidé tak nezůstanou napospas stávající bance. Problematické ale může být vzhledem k dřívějším omezením ze strany ČNB refinancování nedávno poskytnutých 100% hypoték.
Vliv omezení poměrových ukazatelů příjmů a zadlužení na dostupnost hypoték se přeceňuje
Česká národní banka už v loni nabádala poskytovatele hypoték, aby „obzvláště obezřetně“ vyhodnocovali žádosti o úvěr s ohledem na příjmy a zadlužení žadatelů. V aktuálním doporučení již definovala konkrétní pravidla, ze kterých vyplývá, že výše dluhu by neměla překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a splátka může činit maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu. Nová pravidla ale bývají přeceňována a v důsledku nemusejí mít na dostupnost hypotéky zásadní vliv. Nejvýznamnějším omezením hypoték tak zůstává regulace LTV.
Hypotéky znatelně podražily. Úrokové sazby se blíží až k 2,9 %, reálně se ale sjednávají za 2,46 %
Nejnižší nabídkové úrokové sazby byly ještě nedávno pod 2 %. Aktuálně jsou nejlevnější hypotéky se sazbou 2,59 %, nejdražší pak dosahují 2,89 %. Reálně se ale hypotéky sjednávají v průměru za 2,46 %.
Byty zdražují. Kdy splaskne realitní bublina? Podle odborníků tu žádná není
Senzační zprávy o tom, že není otázkou zda, nýbrž kdy praskne bublina na trhu, neberte vážně. Cena netlačí nahoru levné hypotéky ani spekulanti, ale nedostatek kvalitních bytů i dobrá ekonomická situace lidí.
Hypotéky zdražují. Vyplatí se „rezervovat“ si aktuální stále nízkou sazbu?
Hypotéky meziročně zdražily o půl procentního bodu. Období nejnižších úrokových sazeb skončilo, ale hypotéky jsou stále levné Vyplatí se „rezervovat“ si aktuální sazbu?
Nemovitosti zdražují. Vyplatí se ještě koupě investičního bytu?
Vyplatí se ještě koupě bytu jako investice? Ano, pokud máte volné finance nebo výnos pokryje splátky. Výhodné jsou hlavně menší byty 2+1 a 2+kk.
Kolik ušetříte díky mimořádné splátce hypotéky?
Mimořádná splátka hypotéky vám může ušetřit na budoucích splátkách a úrocích. Nově jsou mimořádné splátky úvěrů jednodušší a bez zbytečných poplatků. U levných hypoték však není očekávaný efekt tak zajímavý.
Éra levných peněz končí. Co na to naše peněženky?
Centrální bankéři letos už dvakrát zvedli základní úrokové sazby. Snaží se zchladit rozjetou ekonomiku a brzdit rostoucí inflaci. Jak pocítí lidé vyšší sazby na svých peněženkách?
Spoření pro děti: Jak vytvořit finanční rezervu potomkům?
Jak naspořit dětem finanční rezervu do budoucna? Rodiče mnohdy odkládají bokem peníze již novorozeným potomkům. Taková rezerva přijde vhod na studium, pořízení vlastního bydlení nebo rozjezd podnikání.
Jak na refinancování hypotéky? Díky nové legislativě je to jednodušší
Jak se změnilo refinancování hypotéky díky nové legislativě? Máte více času a nemusíte se vázat na okamžik konce fixace. Předčasné splacení je jednodušší.
20 franšíz průměrně vznikne za rok v Česku. Jsou až šestkrát úspěšnější než podnikání
Od roku 2011 vzrostl během 4 let počet franšízových sítí na českém trhu ze 168 na více než 250. Obliba franšíz roste díky stabilní značce i zázemí silného partnera s potřebným know-how.
Změny u hypoték: Bude vlastní bydlení méně dostupné?
Nový zákon o spotřebitelském úvěru, podle kterého se řídí i hypotéky, přinesl mnoho novinek. Vývoj v oblasti poskytování hypoték ovlivnila i nedávná omezení ze strany České národní banky (ČNB), kdy již nelze z hypotéky financovat 100 % hodnoty nemovitosti. Hovoří se však i o dalších regulacích. Co se u hypoték změnilo a jaké další novinky nás možná čekají?
5 tipů, jak šikovně zhodnotit finance
Úrokové sazby jsou v dnešní době velmi nízko, a pokud člověk nechá své peníze zahálet, výnosy požere inflace a jejich hodnota bohužel klesá. Jak s nimi naložit, aby přinášely zisk? Některé formy spoření podporuje stát a investice do nemovitostí se stále vyplatí. U podílových fondů je třeba dát si pozor na přemrštěné poplatky.
Jak se vyvýjí úroky a hrozí nám záporné sazby?
Úrokové sazby v posledních letech stabilně klesaly. Klientům bank přinesl takový vývoj extrémně levné hypotéky i velmi příznivé sazby spotřebitelských úvěrů. Na druhé straně však i takřka mizivé výnosy z vkladů. Jaký vývoj můžeme očekávat letos? A může nastat situace, že úroky budou záporné? Negativní sazby může centrální banka zavést v souvislosti s ukončováním devizových intervencí. Jaký by to mělo dopad na klienty bank?
Air Bank omezí výhody neaktivním klientům. Celkově služby rozšíří
Air Bank plánuje do konce roku 2018 rozšířit síť bankomatů ze současných 120 na 350, v příštím roce zavede kontokorent, cestovní pojištění nebo placení pomocí mobilních telefonů vybavených čipem NFC. Neaktivním klientům ale zruší garanci výhodného úročení peněz.
Průměrná sazba hypoték v ČR poprvé pod 2 %
Průměrná úroková sazba hypoték dle FINCENTRUM HYPOINDEXu opět klesla. Málokdo by před pěti lety řekl, že sazby u hypotečních úvěrů mohou pokořit hranici dvou procent. Rekordně nízké úroky se v březnu dostaly na 1,97 procenta p.a.
ČNB uvažuje o záporných sazbách. Co by to udělalo s již tak extrémně levnými hypotékami?
Po vyjádřeních viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka i Jiřího Rusnoka se v Česku opět dostaly do hry záporné úrokové sazby. Je tento scénář reálný a co by znamenaly záporné úrokové sazby pro trh hypoték?
2015: Rok hypotečních rekordů. 2016: Rok očekáváných změn
Banky v prosinci sjednaly hypotéky v částce přesahující 18 miliard korun. Dařilo se i stavebním spořitelnám, které přidaly další 4 miliardy Kč. Na účely bydlení tedy letos banky půjčily téměř čtvrt bilionu korun. Rok 2016 bude rovněž úspěšný, ale banky i zprostředkovatelé se budou muset vypořádat s novou regulativou.
Rekordně nízké sazby a silná poptávka na trhu hypoték nekončí
Banky oslavily 20leté výročí na českém hypotečním trhu ve velkém. Rok 2015 byl ve znamení rekordně nízkých sazeb a nevídaně silné poptávky. Zůstanou úrokové sazby dole i v roce 2016 a přetrvá obrovský zájem o vlastní bydlení? A na co se banky v roce 2016 zaměří?