Jak se budou valorizovat důchody v roce 2025? Má smysl žádat o důchod ještě letos?

Pokud patříte mezi ty, kterým vzniká nárok na odchod do starobního důchodu do konce letošního roku, pak zbystřete. Již nyní máme k dispozici návrh nařízení vlády s parametry, které budou v roce 2025 platit pro výpočty důchodů.

Nařízení je momentálně v připomínkovém řízení a musí být schváleno do 30. září. Letos opět platí to, co už loni – vyšší důchod bude ten přiznaný v novém roce, nikoliv důchod přiznaný v roce 2024. Ti, kteří spoléhali na odchod do předčasného důchodu bez výplaty tímto postupem, nedosáhnou vyššího důchodu.

Kdy je výhodnější odejít do důchodu? Letos nebo až příští rok?

Lidé, kterým se blíží odchod do důchodu, uvažují primárně o tom, zda do důchodu odejdou dříve většinou formou předčasného důchodu, nebo při vzniku nároku na starobní důchod, či zda budou tzv. přesluhovat. Možná tuší, v lepším případě mají orientačně spočítané, jak jednotlivé varianty ovlivní konečnou výši jejich starobního důchodu.

Málokdo však věnuje pozornost volbě konkrétního data odchodu do důchodu, které může výši důchodu rovněž významně ovlivnit. A to jak kladně, tak i záporně. “Volba správného data odchodu do důchodu je důležitá zejména pro ty, kteří dosáhnou důchodového věku před koncem letošního nebo začátkem následujícího roku. Podcenění a neznalost v této oblasti může znamenat ztrátu stovek korun měsíčně na důchodu, a to až do konce života. U vysokých důchodů pak můžete zbytečně přijít až o tisíce korun měsíčně,“ upozorňuje Jiří Šafařík, specialista na státní důchodové zabezpečení ve společnosti Freedom Financial Services.

Co musíte vědět pro dobré rozhodnutí?

Od ledna 2025 se budou opět valorizovat všechny důchody (starobní včetně invalidních i pozůstalostních) přiznané do konce roku 2024. Valorizace je stanovena zákonem, pro rok 2025 ji upravuje Nařízení vlády, které zatím známe v neschválené podobě.

Základní výměra důchodů se zvyšuje z letošních 4 400 Kč o 290 Kč na 4 690 Kč. Procentní výměra důchodu se zvyšuje o 0,4 %. Tím pádem se průměrný starobní důchod zvýší z 20 704 Kč na 21 059 Kč, tzn. o 355 Kč. Rovněž se bude o 0,4 % zvyšovat také tzv. výchovné, které je letos 500 Kč. Zvýšení výchovného tedy bude činit pouze 2 Kč.

Z parametrů pro valorizaci je patrné, že u již přiznaných důchodů se výrazně navýší základní výměra, oproti procentní výměře, tj. zásluhové části důchodu. V loňském roce se zásluhová část důchodu nezvyšovala vůbec. Letos ke zvýšení dojde, ale jen o zmíněné 0,4 %. Pro představu u průměrného důchodu takové zvýšení činí pouze 65 Kč. V některých případech se tak v lednu 2025 zvýší důchody méně než v lednu 2024. A právě proto je důležité se podívat na to, jak se budou počítat důchody v příštím roce.

Výpočet důchodu v roce 2025 se bude počítat stejně jako důchody přiznané v roce 2024, ovšem na základě nových parametrů stanovených stejným nařízením vlády. Důchody přiznané v roce 2025 budou valorizovány až v následujícím roce 2026.

Vyplatí se odejít do důchodu letos nebo hned po novém roce?

Každý, kdo se na přelomu roku chystá do starobního důchodu by měl mít jasno, zda je pro něj výhodnější důchod přiznaný ještě před koncem roku a následně od ledna valorizovaný, nebo je výhodnější důchod přiznaný až v novém roce.

„Aktuálně to vychází tak, že důchody přiznané v roce 2025 budou vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2024. Kdo tedy uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2024, ať řádného nebo předčasného, by měl uvažovat o načasování žádosti o přiznání důchodu nejdříve od 1. ledna 2025. Naopak ti, kterým vznikne nárok na starobní důchod počátkem roku 2025, by v žádném případě neměli žádat o předčasný starobní důchod s počátkem v roce 2024,“ upozorňuje Jiří Šafařík.

Kolik mohou činit rozdíly v důchodech?

Rozdíly mezi valorizovanými důchody přiznanými v roce 2024 a nově vypočítanými důchody v roce 2025 budou poměrně citelné. Je však třeba upozornit, že údaje pro průměrné důchody jsou často zavádějící. Neříkají nic o tom, jaký je skutečný rozdíl u nízkých důchodů, u důchodů nadprůměrných nebo dokonce u důchodů velmi vysokých.

Protože výše důchodů závisí na započitatelných příjmech a získané době pojištění, jsou pro srovnání zvoleny varianty výpočtu právě podle výše příjmů (konkrétně podle tzv. osobního vyměřovacího základu, který zjednodušeně představuje průměrný měsíční příjem pojištěnce za období jeho výdělečné činnosti, přepočítaný na současnou hodnotu peněz). Doba pojištění byla zvolena v délce 47 let pro všechny srovnávané varianty. Výpočty jsou uvedeny v následující tabulce.

Tabulka 1: Porovnání důchodů přiznaných v roce 2024 a 2025


SD = starobní důchod

V tabulce č. 1 je uvedeno šest příkladů reálných pojištěnců, kterým vznikne nárok na starobní důchod v posledním čtvrtletí roku 2024. „Ve všech uvažovaných případech by byl starobní důchod přiznaný v roce 2024 i po následné valorizaci významně nižší než starobní důchod přiznaný v roce 2025. Navíc, s rostoucí výší důchodu rozdíl mezi oběma důchody roste,“ popisuje Jiří Šafařík.

Co ještě musíte vzít v úvahu?

Abychom byli objektivní, nesmíme zapomenout na skutečnost, že posunutím data přiznání starobního důchodu na počátek roku 2025 (při pokračování výdělečné činnosti tzv. „přesluhováním“) přijdeme o důchod, který by jinak již byl vyplácen. Výše této „ztráty“ bude záviset na době (na počtu dnů, týdnů nebo měsíců) přesluhování. Tato „ztráta“ se po určité době vyrovná výplatou vyššího důchodu přiznaného v lednu 2025.

Abychom si mohli udělat jasnější představu, kdy se tato „ztráta“ vykompenzuje výplatou vyššího důchodu, jsou v tabulce č. 2 názorně uvedeny jednotlivé příklady doby návratnosti této „ztráty“ při posunutí data přiznání důchodu o jeden nebo dva měsíce (platí pro případy, kdy přesluhováním nedojde k získání dalšího roku pojištěni; viz níže).

Tabulka 2: Návratnost nevyplaceného důchodu při posunutí data jeho přiznání


SD = starobní důchod

„Návratnost se logicky prodlužuje s délkou přesluhování, přesto je velmi příznivá, zejména u vyšších důchodů. Protože záleží na každém dnu, je rozumné posunout datum přiznání starobního důchodu již na první den po Novém roce, tzn. na 1. ledna 2025,“ říká Jiří Šafařík.

Dalšího zvýšení důchodu by mohli dosáhnout ti, kteří by posutím data přiznání důchodu mohli získat další rok doby pojištění. „Pak by bylo vhodné přepočítat, zda se vyplatí posunout datum odchodu do důchodu na pozdější datum, než je 1. 1. 2025. Je tedy na každém, aby si přesně nechal spočítat skutečnou dobu pojištění a tím zjistit ten pravý okamžik, kdy odejít finálně do starobního důchodu,“ doporučuje Jiří Šafařík.

Příklad

Pan Ivan dosáhne důchodového věku dne 1.12.2024. K tomuto dni získá celkovou dobu pojištění v délce 47 roků a 332 dnů. Jeho průměrný příjem v průběhu pracovního života činil cca 25 tisíc Kč. V případě, že pan Ivan požádá o starobní důchod ke dni, kdy mu na něj vzniká nárok, bude takový důchod činit 18 799 Kč. Po lednové valorizaci se zvýší na 19 147 Kč.

K získání dalšího roku pojištění stačí panu Ivanovi odpracovat ještě 33 dnů. To znamená, že když požádá o důchod až ke dni 3.1.2025 získá další rok pojištění a pro výpočet jeho důchodu se budou uplatňovat parametry roku 2025. Jeho starobní důchod při celkové době pojištění v délce 48 let od 3.1.2025 bude 20 354 Kč.

Za dobu od 1.12.2024 do 2.1.2025 mu nebude vyplaceno 20 058 Kč, které se mu však vrátí za rok a měsíc pobírání vyššího důchodu.