Dospělí se mohou naučit cizí jazyk stejně snadno jako děti, tvrdí výzkum. Je třeba jej začlenit i do rodinného života

Dospělí lidé se mohou naučit cizí jazyk stejně efektivně, rychle a dobře jako děti. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu odborníků z Kansaské univerzity. Pomáhá jim dobrá znalost svého mateřského jazyka. Rozdíly v pokroku dětí dle expertů mohou vznikat důsledkem použití jiných učebních metod. Zatímco děti se často učí cizí jazyk zábavnou, přirozenou formou, kurzy pro dospělé mají tendenci být formální a „akademičtější“ s důrazem na gramatiku. Odborníci proto doporučují cizí jazyk přirozeně provázat s každodenními aktivitami, a to i v rodinném životě.

Dospělí se další jazyk už nedokážou dobře naučit, a pokud ano, nedosáhnou takové úrovně jako ti, kdo se jazyk začali učit v dětství. Tato tvrzení jsou již minulostí. Přestože dřívější vědecké studie tvrdily, že pro naučení se cizí řeči musí člověk začít už v dětství, nejnovější výzkumy právě tyto závěry popírají.

Například výzkumníci z University of Kansas nedávno zjistili, že dospělí mají šanci učit se cizí jazyk stejně rychle a efektivně jako děti, protože jim může významně pomoci právě již dobrá znalost svého mateřského jazyka. Obdobný výsledek ostatně přinesla i studie odborníků z MIT z roku 2018. Ve stejném roce pak tým výzkumníků z Kanady a Španělska pro změnu potvrdil, že stejně jako v dětském mozku se i v tom dospělém při učení jazyků tvoří nové spoje v bílé mozkové hmotě, a rozhodně tak není pravdou tvrzení, že by v mozku dospělých lidí žádné nové spoje nevznikaly.

Učí se celá rodina

Odborníci navíc poukazují na to, že rozdíly v pokroku dětí a dospělých mohou vznikat důsledkem použití jiných metod: zatímco děti se ve škole či v kurzech velmi často učí cizí jazyk zábavnou, přirozenou formou, kurzy pro dospělé mají tendenci být formální a „akademičtější“ s důrazem na gramatiku místo rozvíjení konverzace. „Pro rozvoj jazykových schopností hraje mluvení cizím jazykem zásadní roli. Je samozřejmě důležité také cizí jazyk poslouchat nebo číst, ale konverzace je prostě alfou a omegou. Využijte toho, že se cizí jazyk učí vaše děti a učte se a rozvíjejte se společně,“ radí Kamil Kavečka, zakladatel a majitel online jazykových platforem Kideo.cz, která se věnuje výuce angličtiny u dětí od 4 do 12 let, a Teheso, jež se pro změnu zaměřuje na dospělé studenty jazyka.

Cizí jazyk jako součást každodenního života

Zapojit cizí jazyk přitom lidé mohou do nejrůznějších rodinných aktivit. Například před výletem s dětmi do zoo si rodiče připraví kartičky se jmény zvířat v cizím jazyce a v zoo si zvířata pak společně pojmenovávají. Pokud rodina ráda společně vaří, je dobré si přepsat oblíbený recept do cizího jazyka a dávat si navzájem instrukce k vaření cizojazyčně. Obdobně lidé mohou používat cizí jazyk při zahradničení nebo hraní deskových her. Podle expertů je vhodné, aby se rodina snažila do svého každodenního života angličtinu zapojit hravou a nenásilnou formou.

Efektivní, a především zábavnou metodou je podle Kavečky sledování filmů v angličtině. „Vyberte si film, který jste již viděli v českém znění a dobře jej znáte, abyste tolik nemuseli sledovat děj. Mladší děti jistě pobaví například Doba Ledová, starší děti pak Harry Potter,“ radí Kamil Kavečka s tím, že tyto aktivity je vhodné doplnit samostudiem a kvalitním konverzačním kurzem s rodilým mluvčím. „U nás si rodiče mohou vybrat lektora dle svých preferencí nebo mohou studovat s lektorem svých dětí a následně pak se svými ratolestmi sdílet zážitky a dojmy z lekcí s oblíbenou rodinnou lektorkou," uzavírá Kavečka.

Štítky