Falešná Haškova mluvčí: Fakta ke kauze lobbistky Jany Mrencové

Vztahy Jihomoravského kraje s firmami kolem Mrencové začne řešit Národní centrála proti organizovanému zločinu. Přinášíme aktuální výběr informací o kauze kolem lobbistky Jany Mrencové.

O lobbistce Janě Mrencové se začala média zmiňovat v souvislosti s korupční kauzou bývalého místostarosty Mariánských Lázní Petra Horkého. Letos v dubnu soud v Chebu potrestal Horkého a Mrencovou podmínkami za úplatkářství. Mrencová dostala nepravomocně trest 24 měsíců podmíněně s odkladem na 2,5 roku a také musí zaplatit 25.000 korun. Případ vyšel najevo při telefonních odposleších Horkého na podzim roku 2014 kvůli vyšetřování jiné trestní věci. V jednom z odposlechů policisté zachytili hovor, ve které Mrencová říká Horkému, že hrozí, že o něm bude negativně chce psát redaktor MF Dnes, ale že to může odvrátit. Za to požádala Horkého o 25.000 korun. S penězi pak policisté Horkého před schůzkou zadrželi.

Je to fáma aneb neexistující tisková mluvčí

Letos v létě se o Mrencové začalo psát v souvislosti s kauzou neexistující mluvčí jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) Lucie Proutníkové, za kterou se Mrencová podle bývalé mluvčí kraje Denisy Kapitančikové vydávala. Od kraje podle informací médií dostávala za přeposílání tiskových zpráv zhruba 400.000 korun ročně. Haška kvůli tomu vyzvali k rezignaci zástupci Strany zelených a České pirátské strany. Hašek vše označil za politický boj, především zájmy hnutí ANO. Spolupráci s Mrencovou Hašek nepopírá, o žádné Proutníkové podle svých slov nic nevěděl.

Diskusi o metodách mediální propagace kraje rozpoutal článek Mladé fronty Dnes. Deník se zaměřil na osobu skrytou za e-mailovou schránkou pojmenovanou po Lucii Proutníkové. Z adresy několik let chodila médiím Haškova vyjádření i avíza. Podle MfD i podle svědectví Kapitančikové žádná Proutníková neexistuje a e-maily rozesílala Mrencová.

Hašek zásadně nelže: "Lžou jiní, nikoliv já," uvedl

Kauzu "falešné mluvčí" 8. srpna vysvětloval Hašek, který je lídrem jihomoravské ČSSD pro nadcházející krajské volby, vedení krajské organizace strany. Předsednictvo jihomoravské ČSSD vzalo Haškovo vysvětlení na vědomí a odmítlo zpochybňování kandidátky a jejího lídra. "Lžou jiní, nikoliv já," řekl novinářům Hašek po zasedání předsednictva.

Podle aktuálních informací se vztahy jihomoravského krajského úřadu s firmami kolem Mrencové bude zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podnět k prověření dal už dříve brněnský státní zástupce Jan Petrásek na základě informací z médií, poté dorazilo také trestní oznámení od právníka Petra Němce. Trestní řízení je vedeno proti neznámému pachateli.

Spolupráce s KSČM

Počátkem srpna server ihned.cz naznačil, že Mrencová podobným způsobem jako pro Jihomoravský kraj zřejmě pracovala i pro KSČM, tentokrát pod pseudonymem Eva Komínková.

Seznam.cz v srpnu informoval o kontraktu za jeden milion korun na propagaci KSČM mezi firmou Futura, která vydává deník Haló noviny, a společností Marketingové centrum Profil, v které je jednatelem druh Mrencové Miloš Skácel a působí v ní i Mrencové syn Miloš Skácel. Syn Mrencové se podle Seznamu stará také o facebookové stránky KSČM a podle svého webu pracoval i pro komunistickou europoslankyni Kateřinu Konečnou. KSČM poté oznámila, že kontrakt na propagaci s firmou, v níž figurují rodinní příslušníci Mrencové, nebude řešit. Předseda KSČM Vojtěch Filip ČTK napsal, že strana spolupracuje s řadou firem a platí je z vlastních peněz.

Server Aktuálně.cz s odkazem na dokumenty, které má k dispozici, uvedl, že podle smlouvy ze začátku letošního roku si komunisté objednali u Mrencové mediální služby za 100.000 korun. Předmětem smlouvy je "odstraňovat komunikativní bloky" a dále pravidelné rozesílání toho, co se v médiích o komunistech napsalo, nebo vybírání témat pro novináře.


Zdroj: ČTK