Ve druhém čtvrtletí se nástupní odměny konzultantů IT zvedly o téměř 21 tisíc korun

Konzultanti IT, řezníci, klempíři, ale i cukráři, kontroloři kvality či manažeři v gastronomii – to vše jsou profese, kterým firmy nabídly v uplynulých měsících vyšší nástupní mzdy. Vyplývá to z dat pracovního portálu JenPráce.cz, který nabídl ve 2. letošním kvartálu přes 80 tisíc pracovních pozic.

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz vyplývá, že mezi letošním prvním a druhým kvartálem dosáhl růst nástupních odměn 9 až 42,5 % (top 10 profesí). Nejvýraznějšího zlepšení dosáhly nástupní mzdy u konzultantů IT, kteří mohli nastoupit za mzdu v průměru o 20 745 vyšší. "Vysoká poptávka po konzultantech IT trvá od začátku roku a v tomto oboru sledujeme výrazný tlak na mzdy. Nečekám, že by se situace v dalších měsících nějak výrazně měnila, implementace nových technologii bude stále v popředí zájmu většiny firem,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz. Růst nástupních mezd nad deset procent zaznamenali ještě i provozní manažeři (20,6 %), řezníci a uzenáři (19,1 %), finanční manažeři (18,5 %), klempíři (11,8 %) a cukráři (11,7, %).

Příspěvek na stravování nabídly firmy ve 9,61 %

Nejčastěji nabízeným zaměstnaneckým benefitem za 2. kvartál letošního roku byl příspěvek na stravování. Vrátil se tak do čela benefitů před dovolenou navíc (9,35 %) a finančními bonusy a prémiemi (9,29 %). Ve druhém čtvrtletí letošního roku došlo ke zvýšení podílu přátelského prostředí a firemních akcí. „V době nízké míry nezaměstnanosti mají lidé možnost volby zaměstnavatele. Klíčovým faktorem při jejich rozhodování může být například právě pracovní prostředí,“ upozornila Anna Kevorkyan.

Dělnické profese tvořily ve 2. kvartálu 7,61 %

Ve druhém čtvrtletí roku 2025 směřovalo 7,61 % pracovních nabídek na dělnické profese, 3,97 % na operátory výroby, 3,57 % na obsluhu strojů, 3,14 % na pozice prodavačů a 2,57 % na administrativní pracovníky. Z hlediska vzdělání postačovalo u 27,4 % nabídek základní vzdělání. Odborné vyučení bez maturity vyžadovalo 33,4 % pozic, středoškolské nebo odborné vzdělání s maturitou 34,3 % a vysokoškolské vzdělání (VOŠ, bakalářské, magisterské) 4,9 %.

Praha nabízela 19,5 procent veškeré práce

Ve druhém čtvrtletí roku 2025 se na portálu JenPráce.cz objevilo nejvíce pracovních nabídek pro Prahu (19,5 %). Následoval Jihomoravský kraj (12,1 %) a Středočeský kraj (10,9 %). V oblasti brigád dominovala Praha s 27,4 % nabídek, Středočeský kraj nabízel 13 % a Jihomoravský kraj 11,7 %.

Poměr nabízených brigád činil 8,9 procent

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 91,1 % nabízených pracovních nabídek připadalo ve druhém kvartálu roku 2025 na hlavní pracovní poměr a 8,9 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. „Brigádníci zachraňují v létě například gastronomii a cestovní ruch. Pozice jako číšník, barman, pomocný pracovník v kuchyni nebo animátor patří v letní sezóně k nejžádanějším brigádám,“ dodala Anna Kevorkyan.