Přes Aukro se v říjnu prodala kresba Jana Zrzavého i pamětní mince

V žebříčku 10 nejzajímavějších položek, které se za měsíc říjen prodaly přes tuzemský aukční portál Aukro, vedou předměty z kategorie Sběratelství. Ty se mezi desítkou nejžádanějšího zboží vyskytují hned pětkrát. Absolutnímu pořadí vévodí svatováclavský dukát z roku 1935, který se prodal za 650 tisíc korun. V říjnu se přes Aukro vydražily předměty z oblasti sběratelství a starožitnictví za téměř 140 miliónů korun. Velký zájem byl i o umění, například kresby Jana Zrzavého.

Zájem o sběratelské předměty není žádným překvapením, Češi k nim inklinují dlouhodobě a nic na tom nezměnila ani pandemie COVID-19. „Hodně lidí v posledních týdnech pracuje formou home office a mají více času i na své koníčky, díky kterým si zpříjemňují složité období,“ uvedl Pavel Krejčíř z Aukra.

Zajímavostí z říjnových aukcí je prodej zbraně z „divokého Západu“. Winchestrovka z roku 1886 se prodala za více než 215 tisíc. Jejím hlavním kreditem byla kromě známé značky také zachovalost. Přes aukční síň Aukro se prodává i moderní umění. V říjnu šlo například o Pastel Tři bárky v Zálivu od Jana Zrzavého s prodejní cenou 181 200 Kč. „Jan Zrzavý patří dlouhodobě k nejžádanějším českým malířům a určitě je pro sběratele zajímavé vědět, že jeho díla jsou k sehnání i jinde než na aukcích specializovaných společností,“ uvedl Krejčíř. K dalším zajímavým položkám vydraženým v průběhu října patří Socha Tanečnice od Jana Štursy, Pamětní medaile na dostavbu chrámu sv. Víta z roku 1929 nebo exilové vydání alba Karla Kryla Rakovina.

Velkou popularitu mají po loňském úmrtí Karla Gotta sběratelské kusy medailí, které Česká mincovna vydala v roce 2019 k příležitosti Mistrových 80. narozenin. „Narozeninová“ minisérie sestává z uncových stříbrných medailí Karel Gott – fenomén, Karel Gott – malíř a Karel Gott – zpěvák. Každá ze tří medailí vyšla v nákladu 1000 kusů, přičemž součástí každého je číslovaný certifikát pravosti. Prvních 600 kusů bylo navíc ručně číslováno přímo na hraně medaile.

„Do prodeje v říjnu Česká mincovna poskytla sběratelsky velmi cenné medaile s číslem 1, které se vydražily za 46 600 korun. Peníze jdou na dobrou věc, konkrétně na dokončení výcviku asistenčního pejska Majla. Ten je nejlepším parťákem devítileté autistické dívenky Emy a pomáhá i její mamince, která trpí srdeční arytmií, kvůli čemuž často omdlévá,“ dodává Pavel Krejčíř.

Kandidáti do Top ten na listopad

V průběhu listopadu probíhá na ochranu ptáků kivi dražba vzácných sériových čísel populárních 0 EURO Souvenir bankovek s motivem Zoo a Zámek Zlín - Lešná. Ve spolupráci s největším soukromým muzeem Škodovek - veteránů pak proběhne aukce veterána Škoda Rapid. V neposlední řadě se pak budou pro charitativní sbírku dražit unikátní fotografie s vlastnoručními podpisy Luboše Xavera Veselého a jeho hostů pořízené v pořadu Xaver Live.

Tabulka 1: TOP 10 nejzajímavějších položek (říjen 2020)

Položka

Kategorie

Cena (v Kč)

Svatováclavský 10 dukát 1935

Sběratelství

650 000

Pamětní mince Karel IV 1999

Sběratelství

350 000

Historická zbraň Winchester 1886 

Sběratelství

215 533

Pastel Tři bárky v Zálivu od Jana Zrzavého

Starožitnosti a umění

181 200

Velorex 16/350

Auto-moto

177 200

Socha Tanečnice od Jana Štursy

Starožitnosti a umění

118 500

Pamětní medaile na dostavbu chrámu sv. Víta z roku 1929

Sběratelství

98 822

Exilové vydání alba Karla Kryla Rakovina

Hudba a film

48 400

Pamětní medaile Karla Gotta

Sběratelství

46 600

Jan Saudek, Country 375, fotografie XXL

Starožitnosti a umění

42 300

Štítky