IT konzultanti mohli v dubnu nastoupit za skokově vyšší odměnu

Duben potěšil především IT konzultanty, kteří v tomto měsíci hledali práci. Firmy jim totiž nabídly výrazně vyšší nástupní odměny než v měsíci předcházejícím. Na pracovním trhu šlo získat nástupní odměnu v průměru o 32 400 korun vyšší než v březnu. Výrazně vyšší nabídky dostali v dubnu ale i vývojáři, produktoví manažeři či třeba i dispečeři. Vyplývá to z dat pracovního portálu JenPráce.cz, který nabídl v dubnu téměř 27 tisíc pracovních pozic.

Dle dat pracovního portálu JenPráce.cz narostly v dubnu nejvíce nástupní odměny pro IT konzultanty. Zvýšily se z březnového průměru 44 100 tisíc korun na 76 500 korun. „V oboru IT jsme svědky zajímavého paradoxu. Všeobecná pokračující digitalizace zvyšuje poptávku po IT službách a tlačí tak na výši odměn. Zároveň pak roste úroveň kódovacích dovedností AI, kdy nástroje jako ChatGPT dokáží část níže a středně náročné práce do jisté míry pokrýt,“ upozornila Anna Kevorkyan, CEO portálu JenPráce.cz. Nástupní odměny se zvedly zajímavě i pro pozice vývojářů, kteří jsou v oblasti IT jedni z nejžádanějších. V dubnu vývojářům firmy nabídly odměny v průměru o 18 670 korun vyšší než v březnu. Vedle pozic v IT se v dubnu zvýšily nabídky nástupních mezd i pro produktové manažery, dispečery či systémové inženýry.

Stav plné zaměstnanosti na trhu vede v některých odvětvích k boji o lidi, který firmy realizují v prvé řadě nabídkami nástupních odměn. Některým zaměstnancům ale leckdy už samotná výše odměny pro rozhodnutí nestačí, zohledňují i benefity s měřitelným dopadem, zejména v oblasti mentálního zdraví a dlouhodobého vzdělávání,“ upozornila Anna Kevorkyan.

V dubnu byl po dlouhé době nejčastěji nabízeným benefitem příspěvek na stravování

Duben učinil konec dlouhému období, kdy firmy nabízely nejčastěji jako zaměstnanecký benefit finanční bonusy a prémie. S 9,6 procenty se v dubnu nabízený příspěvek na stravování dostal před zmíněné finanční bonusy a prémie s 9,5 %. Třetím nejčastěji nabízeným benefitem byla dovolená navíc. „V dalších měsících uvidíme, zda výše nabízených odměn na trhu už dosáhla takové hodnoty, že firmy nebudou prostřednictvím zaměstnaneckých benefitů usilovat o další zvýšení finanční stránky a třeba se už více soustředí na nepeněžní benefity,“ uvedla Anna Kevorkyan ke struktuře benefitů.

Dělnické profese tvořily 7,4 procent celkové nabídky

V dubnu připadlo 7,4 % nabídek na dělnické profese, 4 % na operátory výroby, 3,4 % na obsluhu strojů, na prodavače/prodavačku 3,2 % a na administrativní pozice pak 2,4 %. V dubnu stačilo u 26,8 % nabízených pozic základní vzdělání. 34,5 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 34,3 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývajících 4,5 % pozic vyžadovalo vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia. 

Praha nabídla 19,1 procent veškeré práce

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v dubnu tradičně na Prahu, a to 19,1 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 12,6 % a na třetím Středočeský kraj s 11,3 %. Co se týká brigád, Praha dominovala s 27,9 % nabídek. Středočeský kraj v dubnu na portálu JenPráce.cz nabídl 13 % a Jihomoravský kraj 10,6 % brigád.

Poměr nabízených brigád činil v dubnu 8,8 procent

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz v neposlední řadě vyplývá, že 91,2 % nabízených pracovních nabídek připadalo v dubnu na hlavní pracovní poměr a 8,8 % na brigády. Poměr nabízených brigád byl tak na portálu JenPráce.cz meziročně o jeden procentní bod vyšší.