Energie levnější než na burze? U některých neveřejných nabídek ano. Fixovat se teď vyplatí

Některé nabídky dodavatelů plynu a elektřiny mimo standardní ceníky jsou aktuálně mimořádně příznivé. Podle odborníků to z logiky věci nemůže trvat dlouho, a proto doporučují nynější ceny, které jsou někdy i nižší než na burze, fixovat. Možnost zafixovat cenu budoucích dodávek umožňují koncovým zákazníkům i někteří dodavatelé kapalného propanu. Během letních měsíců jeho cena stejně jako u tuhých paliv klesá.

Po předešlých turbulentních letech se ceny energií konečně stabilizovaly. Dodavatelé nabízí dlouhodobější produkty s fixací výhodné ceny na jeden, dva i tři roky. Například aktuální ceny elektřiny, které je možné sehnat ve formě neveřejných nabídek, se podle společnosti Kalkulátor.cz pohybují v průměru na ceně 2500 Kč za 1 MWh bez DPH. „Když se podíváme na ceny na burze, elektřina pro roky 2026 a 2027 se prodává za tutéž cenu. Je skoro s podivem, jak to dodavatelé dělají, když by měli počítat nejen s nákladem na odchylku, ale také by měli generovat zisk,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz.

Jde samozřejmě o ceny, které nenajdete přímo na webu dodavatele, ale nabízí je různí jeho partneři, například srovnávací portály. Podobná situace je i u plynu. Cena na burze pro příští rok je téměř 1000 Kč/MWh, přitom najdeme ceníky, které jsou pod touto cenou. „Z toho vyplývá, že právě nyní je správná doba takové ceny fixovat. Obchodníci nemohou dlouhodobě nabízet něco, co nejde nakoupit. Ceny tak pravděpodobně půjdou nahoru a tak výhodné ceníky, jako máme nyní, dlouho nevydrží,“ upozorňuje Lukáš Kaňok.

Fixaci ceny nově nabízejí i někteří dodavatelé zkapalněného propanu, který v posledních letech získává stále větší oblibu. Přestože jde o palivo, které se stejně jako dřevo nebo pelety nakupuje jednorázově do zásoby, odběratelé si mohou zafixovat aktuální cenu pro budoucí dodávky. A stejně jako u tuhých paliv, i zde platí, že ceny jdou po skončení topné sezóny během letních měsíců obvykle dolů. Nákup paliva je proto dobré správně načasovat, než bude poptávka s příchodem podzimu zase tlačit ceny nahoru.

Podle České asociace LPG byla cena propanu v loňském roce 2024 průměrně 2,8 Kč/kWh, a to vč. DPH, dopravy i dalších poplatků. Nákupem zásoby kapalného propanu v letním období lze přitom ušetřit asi desetinu nákladů. Cena je konečná a nepřidává se k ní žádná regulovaná složka, takže ve srovnání s elektřinou jsou náklady na propanové vytápění poloviční.

Fixace cen propanu byla dříve dostupná velkým firemním odběratelům. Třetím rokem ale mají tuto možnost i domácnosti. „Při objednávce v následujícím období od května do srpna, kdy je LPG na burze nejlevnější, umožňujeme i malým koncovým zákazníkům fixovat cenu kapalného propanu na dva roky dopředu,“ říká Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas. Za plyn dodaný autocisternou do zásobníku navíc není nutné platit jednorázově. „Cenu dodávky kapalného propanu si odběratel může rozložit do celého roku nastavením zálohových plateb stejně jako u zemního plynu nebo elektřiny. Nemusí si přitom ani instalovat plynoměr,“ dodává Jiří Karlík.



Štítky