Aukro vydraží unikátní sadu 16 svatováclavských dukátů

Od středy 26. srpna bude na největším českém online aukčním tržišti Aukro probíhat aukce unikátní sady nejstarších ročníků svatováclavských dukátů z let 1923–1936. Dražba šestnácti zhruba 3,5gramových mincí z dukátového zlata (Au 986/1000) od autorů Jaroslava Bendy a Otakara Španiela odstartuje na symbolické 1 koruně. Aukce potrvá do 5. září do 20 hodin.

Současný turbulentní stav české i světové ekonomiky nahrává alternativním investicím. Mezi lidmi roste zájem o sběratelské předměty, do nichž mohou uložit své finance. Tradičně velmi silnou kategorií je numismatika. Mezi nejvíce poptávané sběratelské mince patří takzvané svatováclavské dukáty, které se u nás razily do začátku války. Následovala ražba v roce 1951, která byla toho času neprodejná. Po roce 1989 navázala na tuto tradici ražbou dukátových medailí dle návrhu Vladimíra Oppla Česká mincovna, poté Pražská mincovna. Největší české online aukční tržiště Aukro ve spolupráci s Galerií Goltzova tvrz nyní chystá aukci unikátní sady 16 svatováclavských dukátů z let 1923–1936. V současné době jde o jedinou sadu svatováclavských dukátů nabízenou na českém trhu.

„Jedná se o vůbec nejstarší ročníky svatováclavských dukátů. Jejich autory jsou významní českoslovenští výtvarníci Jaroslav Benda a Otakar Španiel. Svatováclavský dukát jako takový je duchovním dítkem prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína. Ten stihl jejich podobu schválit jen krátce před svou tragickou smrtí,“ uvedl Pavel Krejčíř ze společnosti Aukro. Aukce bude spuštěna 26. srpna ve 20 hodin a skončí 5. září přesně ve 20 hodin. Startovní částka začíná na symbolické 1 koruně.

Štítky