Jak správně určit cenu bytu?

Znát aktuální cenu svého bytu, to není nikdy od věci. A když uvažujete o prodeji, bez přesného odhadu se neobejdete. Jak tedy zjistit tržní hodnotu vlastní nemovitosti?
Každý, kdo uvažuje o prodeji, zamíří nejdřív na realitní servery. Zkoušeli jsme to už asi všichni. Zadáte kritéria, která odpovídají vašemu bytu. Potom procházíte inzeráty ve stejné lokalitě a srovnáváte ceny. Za pět minut máte představu o tom, za kolik by se byt prodal.

Další články o prodeji nemovitostí i financování bydlení

Prodáváte nemovitost? Makléře vybírejte dle jasných kritérií a rozhodně jej nešetřete!
Jak se zachovat při neschopnosti splácet hypotéku?
Jak se změnilo financování bydlení v době (post)koronavirové? Krize přinesla i pozitiva
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí není zadarmo
Pojištění nemovitosti Češi nepodceňují. Neváhají si připlatit za více rizik

V čem je háček? Z realitních serverů se nedozvíte nic o tom, jaký je o inzeráty zájem. Možná jsou ceny přemrštěné a byty tam visí už půl roku. Možná se naopak brzy prodají, ale jejich cena mohla být výrazně vyšší. Realitní servery jsou zkrátka slepá ulička, která ke kvalitnímu odhadu nevede.

Skutečné prodejní ceny nemovitostí

Jaký postup je správný? Potřebujete znát skutečné prodejní ceny bytů ve vaší lokalitě. Ty se zaznamenávají do katastru nemovitostí, odkud se promítají do cenových map. Tam mají přístup odhadci a realitní makléři, kteří pak srovnávají byty podle lokality i dalších parametrů.

Aktuálně z trhu nájemního bydlení

Nájemníci mají potíže s příjmy, sehnat solventního klienta bude do budoucna problém
Potvrzeno: Nájmy ve druhém čtvrtletí zlevnily, týká se to zejména Prahy

Každý detail přitom hraje velkou roli. Třeba družstevní byty se prodávají o pětinu levněji. O 20 % musíte snížit cenu panelákového bytu oproti cihlovému. U bytů v přízemí zase cena klesá o 10 – 15 %, a tak bychom mohli pokračovat dlouho.

Odhad ceny bytu online

Jak dát všechna ta procenta dohromady, aby z toho vypadl přesný odhad ceny? Není to žádná legrace. Služby profesionálních odhadců přitom vyjdou celkem draho. Naštěstí je tady internet. Odhad si můžete objednat nezávazně a bezplatně online.

A jak se pozná, že je tržní cena určená správně? Když zveřejníte inzerát, první zájemci by se měli ozvat do dvou dnů. Když se po týdnu neozve nikdo, cena byla přemrštěná. Jestli vám telefon nepřestává zvonit, možná nabízíte byt pod cenou. Nezbývá než vrátit se na začátek a stanovit tržní cenu lépe.


Autor: Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality