Průměrná sazba hypoték v ČR poprvé pod 2 %

Průměrná úroková sazba hypoték opět klesla. Málokdo by před pěti lety řekl, že sazby u hypotečních úvěrů mohou pokořit hranici dvou procent. Rekordně nízké úroky se v březnu dostaly na 1,97 procenta p.a.

Nízké úrokové sazby v březnu přilákaly do bank 9 375 klientů, což je o 1 593 více než v únoru. Lidé si ve třetím měsíci letošního roku sjednali hypotéky v objemu 17,906 miliardy korun. Počty ani objemy nebyly v březnu nijak zásadní, zato snižování úrokových sazeb bylo rekordní.

Čtěte také:

ČNB uvažuje o záporných sazbách. Co by to udělalo s již tak extrémně levnými hypotékami?
2015: Rok hypotečních rekordů. 2016: Rok očekáváných změn
Rekordně nízké sazby a silná poptávka na trhu hypoték nekončí

„S příchodem jara se banky pustily do dalšího kola snižování sazeb a výsledkem je pokles průměrných sazeb Fincentrum Hypoindexu pod 2 %. Současné minimum však nevydrží dlouho. Pokud dnes někdo s dostatečnými příjmy s požadavkem na hypotéku do 85 % hodnoty nemovitosti i na delší fixace nedostane sazbu pod 1,9 %, pak je ve špatné bance,“ uvádí Josef Raidl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Průměrná výše hypotéky se v březnu opět přehoupla přes 1,9 milionu korun. Bezkonkurenčně nejvyšší půjčky byly zaznamenány v lednu, kdy průměrná hypotéka překročila částku 2,1 milionu korun.

Již máme za sebou první čtvrtletí roku 2016 a vypadá to, že letošní rok může být rekordní. Za letošní první čtvrtletí si lidé sjednali 23 369 hypoték, ve stejném období loňského roku to bylo 22 141 smluv. I objemy jsou letos o hodně vyšší - letos už se vyšplhaly nad 45 miliard korun. Přitom loni byly za stejné období sjednány smlouvy o objemu 38,489 miliard korun.


Zdroj: Fincentrum Hypoindex​


Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Sberbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.