Plastová Tatra 813 se na Aukru prodala za 235 tisíc korun

Květnové aukce Aukra přinesly nejednu sběratelskou kuriozitu. Prodal se například vzácný minerál, četnická šavle, první číslo Čtyřlístku, fonograf nebo extrémně vzácná mince 5 Kč z roku 1937. Nového majitele pak našla i plastová Tatra 813. Aukce modelu se vyšplhala na hodnotu, za kterou by šel bez problémů získat ojetý vůz.
První místo žebříčku největšího českého online tržiště Aukro patřilo v květnu vzácnému motocyklu. Veterán Jawa 500 OHV, známý též jako Rumpál, byl vyráběný firmou Jawa mezi lety 1929 až 1933 v počtu pouhých 1016 kusů. Exemplář, který se prodal na Aukru za 1 100 000 Kč, měl původní majitel od roku 2015 vystaven ve sbírce. Druhou květnovou aukcí s nejvyšší hodnotou byl prodej vzácného minerálu. Tanzanit se nachází pouze v Tanzanii, ve velmi malé těžební oblasti dlouhé přibližně 7 km a široké 2 km. Minerál o váze 19,1 karátu se na Aukru prodal za 280 000 Kč. „Cena za karát se u této aukce vyšplhala na 14,7 tisíce korun, čímž kupec ocenil kvalitu minerálu s výrazným investičním potenciálem,“ uvedl Pavel Krejčíř s tím, že cena za karát se u tanzanitů nižší kvality pohybuje pod 10 tisíci korunami. Další položka top 10 květnových aukcí pak naplno ukázala sílu sběratelských vášní. Mnozí lidé by mohli nevěřícně kroutit hlavou, že stará plastová hračka může najít kupce za 235 000 korun. Sběratel však věděl, že Tatra 813 vyrobená družstvem Dubena, je unikáním sběratelským artiklem.

V květnu se tradičně radovali i numismatici. Za 199 998 Kč se prodala jedna z nejvzácnějších československých mincí, a to 5Kč 1937. Kvalita i originalita mince byla zhodnocena a určena soudním znalcem v přiloženém posudku. Nového majitele našla také četnická služební šavle vzoru 29 se závěsníkem a bodákem. Aukce tohoto sběratelského kousku skončila na 85 500 Kč. Nejoblíbenější a nejdéle vycházející československý komiks. Tak se dá popsat kultovní Čtyřlístek, jehož sbírání se stalo zajímavým koníčkem, a dnes již i investičním oborem. Dokládá to i poslední uzavřená aukce na Aukru, ve které se první číslo Čtyřlístku prodalo za 53 460 korun. Za jen o pár tisíc korun méně než kultovní Čtyřlístek se pak prodalo také staré vydání foglarovky Hoši od Bobří řeky. Nový majitel byl za knihu ochotný dát 42 200 korun.

František Ringo Čech je zajisté umělcem mnoha disciplín. Jednou z nich je i takzvané naivní malířství. Aukce za 39 200 korun, ve které si jeho dílo Věrné milování koupil uživatel Aukra, ukázala, že i tento směr má bezesporu své příznivce. V roce 1877 vynalezl Thomas Alva Edison takzvaný fonograf - první přístroj na nahrávání a reprodukci hlasu. Zlatem zdobený fonograf prodaný na Aukru za 33 000 korun pocházel z roku 1888 a měl dochované cedulky. Do květnové top ten se vešlo ještě LP Vlasty Třešňáka s názvem Koh-i-noor vydané českým exilovým hudebním vydavatelstvím Šafrán 78. „I když sběratelé oceňují z Šafránu 78 především díla Karla Kryla, tato a další aukce ukazují, že vydavatelství zakázaných českých písničkářů vydalo i další klenoty,“ upozornil Pavel Krejčíř na aukci za 16 633 korun.

Štítky