Nejčastější mýty o zdravotním pojištění domácích mazlíčků

Pojišťování domácích mazlíčků v České republice už zdaleka není výjimečné. Pro většinu lidí jsou hlavně psi a kočky milovanými členy rodiny a tomu odpovídá starost majitelů o zdraví a pohodu zvířete. Zdravotní a úrazové pojištění pro domácí mazlíčky již u nás nabízí hned několik pojišťoven. Jaké mylné představy vám mohou ztížit rozhodování, zda svého chlupatého parťáka pojistit?

Mýtus 1: Náklady musím vždy uhradit předem a pak čekat na proplacení od pojišťovny

Pojištění domácího mazlíčka by mělo fungovat jako pojistka před nečekanými výdaji. Ideální pojistka pro vašeho chlupatého parťáka by vás měla podržet zejména ve chvílích, kdy se veterinární náklady šplhají do výšin, které by vážně ohrozily rozpočet vaší domácnosti, případně kdy jsou dokonce nad vaše možnosti. Tato funkce se ale může ukázat jako nereálná ve chvíli, kdy úhrada pojištění probíhá formou, že vy zaplatíte veterináři předem, načež vyfotíte fakturu nebo tradičně podáte žádost o odškodnění, kterou zašlete své pojišťovně, a pokud je schválena, dostanete peníze zpět – a to třeba až za několik týdnů.

„V PetExpert však právě na tyto situace myslíme, a proto s naší pojistkou získávají majitelé domácích mazlíčků jistotu přímé úhrady. Jinými slovy, účet předem neplatíte. Díky našemu vlastnímu softwaru mohou naši smluvní veterináři zadat fakturu přímo do našeho systému, kde je často během několika málo sekund proplacena. Na majiteli zvířete tak zůstává pouze úhrada spoluúčasti,“ vysvětluje Denis Klinger, ředitel společnosti PetExpert, jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna.

Je tedy v případě pojištění PetExpert nutné vyhledat pouze smluvního veterináře? Ano, avšak výjimku představuje akutní zdravotní situace, kdy je zvíře přímo ohroženo na životě. V takovém případě je možné, aby zvíře ošetřil i nesmluvní veterinář s tím, že úhradu v tomto případě neproběhne přímo, ale zpětně na základě dokladu.

Mýtus 2: Náklady na léčbu starého psa my už nikdo neproplatí

Při výběru pojištění věnujte pozornost omezením souvisejícím s věkem zvířete. Aktuálně všechna dostupná pojištění pro domácí mazlíčky operují s minimální a maximální věkovou hranicí pro vstup do pojištění. U některých pojišťoven však můžete narazit i na omezení nebo dokonce konec úhrad nákladů při překročení určitého věku. Ne ale u všech.

„Pojištění PetExpert nabízí pojištění pro pejsky a kočky od 8 týdnů věku. Nejvyšší věk při vstupu do pojištění je u malých plemen psů 10 let, u středních 8 let a u velkých 6 let. U koček je maximální věk při vstupu do pojištění 8 let. Věkový limit platí samozřejmě pouze na vstupu do pojištění, každé zvíře pojištěné s PetExpert je však pojištěno až do konce života,“ uvádí Denis Klinger.

Mýtus 3: Vyšší limity se nevyplatí, tolik stojí jen výjimečná péče

Pojistné limity se u pojištění domácích mazlíčků pohybují v široké škále zhruba od 30 až do 120 tisíc korun. Představa, že vyšší limity se běžně nevyplatí, protože takto vysoké částky vydají páníčci a paničky za péči jen zřídka, není příliš namístě. „Mezi majiteli panuje naprosto mylná představa, že největší náklady se týkají vážných úrazů, ale není tomu tak. Často se do úrovní nad 50 tisíc korun vyšplhají i dermatologické nebo gastro potíže. Samostatnou kapitolou jsou například u štěňat velmi běžné případy pozření cizích předmětů, kdy nastanou komplikace a je třeba operace. Tam se cena pohybuje běžně nad 20 tisíc korun,“ upozorňuje Denis Klinger.

Mezi další příklady náročné péče se pak řadí třeba onemocnění rakovinou, ortopedické operace, jako je luxace pately, ruptura vazů, artritida, nebo i jakákoliv léčba vyžadující pokročilou diagnostiku magnetickou rezonancí. Nechcete-li tedy nic ponechat náhodě, připlatit si za vyšší limity se rozhodně vyplatí.

Mýtus 4: Pojišťovny trestají majitele těch méně šťastných domácích mazlíčků

V neposlední řadě panuje i mýtus, že všechny pojišťovny trestají nešťastné domácí mazlíčky, zejména ty, kteří často navštěvují veterináře nebo mají vysoké účty za veterinární ošetření. Majitelé domácích mazlíčků se proto obávají, že pokud se na jejich chlupatého přítele nabalí více zdravotních problémů nebo bude vyžadovat nákladnou léčbu, může být jejich pojistné krytí ohroženo, resp. jim pojišťovna vypoví smlouvu, aby zabránila růstu škodního průběhu. Toto není bohužel úplný mýtus a v některých pojišťovnách se to může dít.

Můžeme vás ale ujistit, že v PetExpert nikdy nevypovíme nemocnému zvířeti smlouvu. Chápeme, že v průběhu života domácího mazlíčka se mohou objevit nečekané zdravotní problémy, a proto nabízíme komplexní krytí, které ulehčí tuto zátěž. Se společností PetExpert nebude váš chlupatý společník nikdy potrestán za to, že měl „smůlu“.