4 008 benzínek je aktuálně v Česku. Rekordní počet se sníží kvůli koronaviru

Za poslední půlrok přibylo v Česku celkem 15 nových čerpacích stanic. Statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) tak evidují rekordní počet 7 094 všech čerpacích stanic. Počet těch veřejných se v loňském roce poprvé přehoupl přes 4 000 a dále rostl též v posledním půlroce. Aktuálně tak motoristé mohou tankovat celkem u 4 008 čerpacích stanic, což je nejvíce v historii. Standardních pump přibylo 6 stejně jako plniček CNG. Podle odborníků ale mohou aktuální mimořádná opatření v souvislosti s pandemií koronaviru vést k zániku čerpacích stanic menších prodejců.

Podle únorových dat MPO je počet čerpacích stanic v Česku rekordní. Aktuálně je evidováno celkem 4 008 veřejných čerpacích stanic, tedy takových, které jsou dostupné běžnému motoristovi. To představuje 56,5 % z celkového počtu všech čerpacích stanic v evidenci MPO, kterých je 7 094. Oproti údajům z konce září loňského roku přibyly celkově 2 veřejné čerpací stanice. Výraznějším tempem ale rostl počet stanic v jednotlivých segmentech.

„I když celkově počet veřejných čerpacích stanic vzrostl pouze o dvě, počet standardních stanic s prodejem především benzínu a nafty se zvýšil o šest a přibylo také šest nových plnicích stanic CNG,“ upřesňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací i CNG karty.

MPO eviduje k 17. 2. 2020 celkem 192 veřejných plnicích stanic CNG, zatímco Český plynárenský svaz uvádí na konci března již 210 plniček (z toho jsou cca 2 dlouhodobě mimo provoz). „MPO uvádí 192 veřejných CNG stanic, zároveň však eviduje 15 dalších CNG stanic s tzv. vymezeným přístupem. To je typické například pro plničky dopravních společností a dalších podnikových areálů. Pokud oba údaje sečteme, dostaneme se na celkových 207 stanic, u kterých šlo v únoru veřejně doplnit CNG,“ vysvětluje zdánlivý nesoulad ve statistikách Pavel Grochál ze společnosti Innogy, která je s 63 CNG plničkami lídrem trhu.

V segmentu standardních čerpacích stanic jich přes 1 200 patří do sítí největších petrolejářských firem, kterými jsou Benzina, MOL, Čepro (EuroOil), Shell a OMV. Větší část – asi 57 % – pak tvoří podle Unie nezávislých petrolejářů pumpy menších nezávislých vlastníků. Existenci především těchto čerpacích stanic ohrožuje aktuální koronavirová pandemie a s ní související nouzový stav. Bude samozřejmě záležet na tom, jak dlouho potrvají mimořádná opatření.

„Nejde o to, že by čerpací stanice nemohly prodávat, ony jsou součástí základní zásobovací infrastruktury. Problém je v tom, že není komu prodávat, obrat klesá o desítky procent, některé čerpačky už dokonce zcela zavřely,“ upozorňuje Ivan Indráček, předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů. „Taková situace má samozřejmě dopad zejména na firmy, které si neuměly vytvořit nějaký rezervní polštář. Bude hodně záležet na tom, jak hluboký a dlouhý bude nastávající útlum ekonomiky. Ten nakonec rozhodne, zda z toho vyjdeme jen odření, polámaní nebo to někteří nepřežijí,“ dodává Ivan Indráček.