KOMENTÁŘ: Nečekaný růst úrokových sazeb ničemu nevadí. Větším problémem je omezení hypoték a nedostatek bytů

Česká národní banka rozhodla o navýšení klíčových úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazbu zvýšila o 25 bazických bodů na 2,25 %. Změna to není nijak zásadní, ale byla nečekaná, a proto se o ní více mluví. Jedná se o deváté zvýšení klíčových sazeb v řadě. Ještě v polovině roku 2017 byla repo sazba téměř na nule, když činila 0,05 %.
KOMENTÁŘ:
David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance

Samozřejmě se dá předpokládat, že zvýšení repo sazby se částečně promítne do růstu úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Když ne z jiného důvodu, tak proto, že se to teď tak nějak hodí a čeká.  Neznamená to ale, že se sazby zvýší stejně, jako se zvýšila repo sazba. Repo sazba má zcela jistě na úrokové sazby hypoték vliv, ale není to vliv jedna ku jedné.

Repo sazba spíše stanovuje trend, než že by se z ní sazby přímo odvozovaly

V roce 2017, kdy byla repo sazba ještě na svých historických minimech, tedy na úrovni 0,05 %, byly průměrné úrokové sazby někde kolem 2 %. Poté, co ČNB začala postupně repo sazbu zvyšovat, docházelo také k růstu sazeb hypoték, a to na počátku roku 2019 až k úrovni 3 % (v tu dob byla již repo sazba na úrovni 1,75 %), ale potom úrokové sazby hypoték začaly postupně klesat, a to i navzdory dalšímu zvýšení repo sazby v květnu 2019.

Aktuálně jsou průměrné úrokové sazby na úrovni 2,35 %. Jsou tedy jen o málo výše, než tomu bylo na podzim roku 2017, kdy repo sazba byla o 2,2 procentního bodu níže, než dnes.

Problémem na hypotečním trhu dnes nejsou úrokové sazby

Úrokové sazby na úrovni, kterou máme dnes, nejsou pro poskytování hypoték žádným problémem. Větším problémem jsou pro řadu lidí omezení, která formou doporučení zavedla Česká národní banka. A úplně největším problémem je nedostatek bytů, především ve velkých městech, který během posledních let vyhnal ceny do výše, která je pro velkou část klientů neakceptovatelná. Z tohoto pohledu si troufnu říct, že řada klientů by ráda splácela hypotéku třeba i se sazbou 4 % p.a., pokud by ovšem na odpovídající výši hypotéky vůbec dosáhli.


David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance