Firmy zvedly nástupní platy technikům, analytikům ale i trenérům

V červenci si nejvíce polepšily nástupní platy obchodních manažerů, kterým firmy v porovnání s uplynulým měsícem nabídly o 42 procent více. O 8 300 korun lépe si mohli sjednat zaměstnání ale i technici a o 7 900 korun autolakýrníci. Společnosti lákaly na vyšší platy v neposlední řadě také truhláře či trenéry. Vyplývá to z údajů portálu JenPráce.cz, který v červenci nabídl přes 27 tisíc pracovních pozic.

Minimální nabízená odměna vzrostla v červenci nejvíce obchodním manažerům z průměrných 54 700 na 77 800 korun. V procentuálním vyjádření si významně polepšili i technici, mohli v červenci uzavřít pracovní smlouvu s o 30,3 % vyšším nástupním platem než o měsíc dříve. Autolakýrníkům, kterým se už zvýšily nástupní platy o téměř 7 700 korun v předchozím měsíci, nabídly firmy o dalších 8 tisíc korun více. Zájem byl v červenci také o truhláře a trenéry, v prvním případě mohli získat nástupní odměnu 34 750 korun a ve druhém pak 42 000 korun. „Léto je pro hledání zaměstnanců specifickým obdobím. Část nabídky si doslova dává dovolenou, firmy tedy na některých pozicích nabízí velmi zajímavé odměny,“ říká Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz, který v červenci nabídl přes 27 tisíc pracovních nabídek.

Poměr nabízených brigád v červenci činil 7,6 %

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 92,4 % nabízených pracovních nabídek připadalo v červenci na hlavní pracovní poměr a 7,6 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Poměr nabízených brigád se tak oproti minulým měsícům snížil, což koresponduje s doznívající letní brigádnickou sezonou.

Praha nabídla 17,1 procent veškeré práce

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v červenci tradičně na Prahu, a to 17,1 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 14 % následovaný Moravskoslezským krajem s 11,4 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,4 %), v Libereckém kraji (3,3 %) a ve Zlínském kraji (3,7 %). Co se týká brigád, Praha dominovala s 21,9 % nabídek. Jihomoravský kraj pak nabízel 14,4 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 12,2 %. Nejméně brigád firmy nabídly pro Karlovarský kraj (1,4 %), Plzeňský kraj (2,3 %) a Královéhradecký kraj (2,7 %).

Dělnické profese tvořily 8 procent celkové nabídky

Co se týká profesí, v červenci připadlo 8 % nabídek na dělnické profese, 4,6 % na operátory výroby, na obsluhu strojů 3,3 %, na prodavače/prodavačku 3,1 % a na skladníky 2,6 %. S poměrem nabízených pozic koresponduje i potřebné vzdělání.  V červenci stačilo u 33,5 % nabízených pozic základní vzdělání. 34,6 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 28,5 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývající 3,4 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.

Příspěvek na stravování byl i v červenci nejčastěji nabízeným benefitem

Příspěvek na stravování byl v červenci firmami nabízený v 8,9 %. V 8,5 % pak firmy nabídly finanční bonusy či prémie. V 8 % lákaly firmy dovolenou navíc a 5,9 % tvořil benefit v podobě přátelského prostředí. „Loni touto dobou nabízely firmy příspěvek na stravování dokonce v 10,1 procentech. Naopak méně bylo zaměstnaneckých benefitů v podobě firemních akcí či vzdělávacích kurzů,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz k nabízené struktuře firemních benefitů. „Dle aktuálně schvalované novely zákoníku práce má být odborný rozvoj dokonce jednou z povinných informačních povinností zaměstnavatele,“ dodává Anna Kevorkyan.