Byty v Olomouci a Plzni si lze nechat spravovat od profesionálů

Dalšími městy, kde už lidé nemusí svoje domy a byty spravovat sami a mohou přenechat s tím spojené starosti profesionálům, jsou Plzeň a Olomouc. Společnost UlovDomov.cz, která provozuje službu Ideální nájemce.cz v obou městech zřídila svoje pobočky a decentralizuje tak svoje služby i mimo Prahu a Brno. Aktuálně spravuje po republice přes 1 000 bytů v celkové hodnotě přes 5 miliard korun.

„Naši expanzi mimo Prahu a Brno si vyžádala poptávka. Lidé už se o svoje nemovitosti nechtějí starat sami, ale stále více je předávají do správy specializovaných firem. Šetří tím čas i peníze,“ uvedl spoluzakladatel služby Ideální nájemce.cz Martin Březina. “Po letošním nastartování služeb v Olomouci a Plzni, máme v roce 2020 v plánu otevřít pobočky i v dalších krajských městech,” dodává Březina.

Trh s nájemním bydlením v Olomouci i Plzni se v posledních letech vyvíjí, ceny většinou rostou, i když ne tak markantně jako v Praze a Brně. U nejžádanější dispozice 2+kk v Olomouci ve třetím kvartále letošního roku cena vzrostla o 4 % a průměrný byt této kategorie se pronajímal za 11 400 korun měsíčně, před rokem to bylo za 11 000 Kč. V Plzni přišel stejný byt nájemce na 10 900, což znamená meziroční nárůst o 900 korun.

„Na ceny nájemního bydlení má vliv nabídka a poptávka v dané lokalitě a samozřejmě atraktivita dané nemovitosti. Přestože je Plzeň větším městem a z hlediska počtu obyvatel prakticky o více než třetinu lidnatějším, ceny jsou oproti Olomouci nižší. Může to být dáno i výraznějším podílem studentů nebo faktem, že Olomouc roste rychleji než Plzeň a výstavba tak výrazně nestíhá,“ uvedl Březina. V Plzni v zatím posledním uzavřeném čtvrtletí tohoto roku zdražovaly nájmy bytů prakticky všech kategorií. Výjimkou je dispozice 1+1, kde se cena neměnila a 4+kk, u které byty naopak zlevnily. V Olomouci ve třetím čtvrtletí klesaly ceny bytů 3+1 a 1+1. „Z celkového množství pronajímaných jednotek, jde ale spíše o menšinu,“ uvedl Březina.

Podle něj Olomouc i Plzeň podporují trend snahy vlastníků předávat správu nemovitostí specializovaným firmám. Majitelé ale chtějí mít kontrolu a být informováni o stavu své nemovitosti, což může být v rozporu s potřebou svěřit byt do správy. Změnit to mohou nově vznikající klientské zóny a aplikace, které budou majitele nepřetržitě informovat a posilovat tak kontrolu nad stavem nájmu.