Rekonstrukce byly letos opět dražší

Domácnosti v České republice čelí nejenom nedostupnosti vlastního bydlení, ale i dražším rekonstrukcím. Náklady na ně začaly růst už loni z důvodu nedostupnosti stavebních materiálů. Ta je sice letos už lepší, tedy s výjimkou materiálů a výrobků, jejichž dostupnost ovlivňuje válka na Ukrajině, ale všudypřítomná inflace zvedla ceny rekonstrukcí o 15 až 20 procent.

Už v loňském roce trpěly domácnosti, které prováděly rekonstrukci, zdražením stavebního materiálu ale i nedostupností některých spotřebičů, sanitační techniky či nábytku, které tak rekonstrukce nejen prodražovaly ale i oddalovaly až o několik měsíců. Letos zdražování pokračovalo. „Cena rekonstrukce je odlišná od typu a velikosti stavby a standardu rekonstrukce. Pohybuje se tak zpravidla mezi 10 až 20 tisíci korun za metr čtvereční. Nejlevnější jsou panelové byty, nejdražší byty v starších činžovních domech a rodinné domy,“ uvedl Lumír Kunz ze společnosti Férmakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou. „Náklady na rekonstrukce zdražily oproti loňsku odhadem o 15 až 20 procent,“ dodává Lumír Kunz.

„Na přelomu roku došlo globálně k navýšení cen našich výrobků v průměru zhruba o 9 %, což odráželo nárůst nákladů v celém dodavatelském řetězci. Od té doby jsme u některých výrobků ještě upravovali ceny v různé výši – v řádech jednotek až nízkých desítek procent,“ uvedl Petr Šašek, mluvčí společnosti Ikea s tím, že aktuální prodeje jsou však srovnatelné s loňským létem a situace v dodávkách a skladové dostupnosti výrobků se postupně zlepšuje.

Statistiky portálu NejŘemeslníci.cz však reportují výrazný pokles zájmu o řemeslné práce. Ten se dle portálu NejŘemeslníci.cz v prvním čtvrtletí letošního roku snížil v porovnání s loňskem téměř o 25 procent. Největší pokles poptávek údajně zaznamenali podlaháři (47 %), tesaři (46 %), truhláři (37 %) a fasádníci (36 %). Ani zemní práce, zedničina nebo střechy na tom ale nejsou nejlíp – poptávka po těchto službách klesla o víc než 30 %. Ještě větší propad však dle něj čeká řemesla v roce 2023. „Zatím dobíhají zakázky z období covidu, kdy si lidé domlouvali řemeslníky i na rok dopředu. Ještě výraznější propad se předpokládá koncem roku, nejvíce však v roce příštím,“ uvádí zpráva portálu.

Rekonstrukcím nenahrává ani diskuze o zrušení státní podpory stavebního spoření. Zatímco neúčelovost samotného stavební spoření byla vždy diskutabilní, úvěry ze stavebního spoření byly pro rekonstrukce značně využívané. „Pro drobnější rekonstrukce, řekněme v řádu menších statisíců korun, je úvěr ze stavebního spoření ideálním produktem. Někteří klienti si dlouhodobě spoří na účtu stavebního spoření a jsou v situaci, kdy mají splněny podmínky pro takzvané přidělení úvěru. Zvláště dnes, v době vysokých úrokových sazeb, mohou být tyto typy úvěrů velmi výhodné,“ upozorňuje David Eim místopředseda představenstva Gepard Finance. „Oproti loňskému roku máme růst v produkci přes 40 procent,“ dodává k oblibě stavebního spoření Tereza Kaiseršotová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Štítky

Kategorie


Nepřehlédněte