Úrokové sazby hypoték rostly v březnu jen mírně

Vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů v březnu 2022 nebyl nijak překotný. U většiny bank došlo ke zvýšení sazeb, ale jednalo se spíše o drobná zvýšení v řádu malých jednotek desetin procentního bodu.

„Z marketingového pohledu nepatří zvyšování sazeb k oblíbeným krokům, a to bez ohledu na to, že obchodně může být nezbytné. Část zdražování hypoték může tedy probíhat skrytě ve formě snížení slev, které banky poskytují ať už na základě konkrétních parametrů úvěru, nebo v rámci individuálních kompetencí,“ upozornil v pravidelné analýze trhu David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Úrokové sazby pokuřují hranici 5 %

Roční úrokové sazby vyhlašované bankami na nejběžnější pětileté fixaci (LTV 80 %) se v březnu opět o něco více přiblížily úrovni 5 %. Pro kratší tříleté fixace již vyhlašované úrokové sazby bezpečně zakotvily na úrovni přes 5 %.

Objemy hypotečních úvěrů sjednaných v únoru znamenaly citelný propad. Měsíc únor má jen 28 dnů a tradičně patří mezi nejhorší měsíce v roce. „Podle neveřejných interních údajů GEPARD FINANCE se zdá, že březen bude přece jen lepší, ale v porovnání s minulým rokem si prostě musíme zvyknout na návrat k menším objemům, než jsme si užívali v posledních asi dvou letech,“ poznamenal David Eim.

Refinancovaných hypoték ubývá

Podíl refinancovaných úvěrů (v únoru 13 %) je výrazně podprůměrný. Důvody jsou dva. Jednak došlo k takovému růstu sazeb, že na trhu není prakticky nikdo, komu by se vyplatilo refinancovat v průběhu fixace, a to bez ohledu na to, jak vstřícný je aktuální výklad České národní banky ve věci nákladů na refinancování v průběhu fixace (tzv. účelně vynaložené náklady).

„Druhým důvodem je fakt, že máme za sebou období nízkých úrokových sazeb, což v souběhu se zmíněným výkladem účelně vynaložených nákladů znamenalo prakticky zdvojnásobení požadavků na refinancování. Tento růst byl zřejmě tažen především refinancováním úvěrů s běžící fixací. Tím se částečně vyprázdnil ‚zásobník‘ takových úvěrů, které místo aby čekaly na řádný konec fixace byly refinancovány (mnohdy na 7, 8 či 10 let) a další konec fixace se tak oddálil o několik let,“ vysvětlil David Eim.

Zdroj: Gepard Finance

Kategorie


Nepřehlédněte