Zvýšení klíčových sazeb ČNB možná vrátí sazby hypoték nad 3% hranici

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání zvýšila klíčové úrokové sazby o 25 bazických bodů. Tento krok není pro trh žádným překvapením a všeobecně se očekával.

K poslednímu zvýšení klíčových úrokových sazeb došlo v listopadu 2018. Předpokládáme, že současné zvýšení bude opět po delší době impulsem pro banky, aby úrokové sazby pro hypoteční úvěry o něco málo zvýšily. Ostatně to tak (zcela logicky) udělaly poslední dobou vždy, kdy ČNB na sazby „sáhla“.

Pravdou je, že silná konkurence a do značné míry zřejmě také pokles objemů poskytnutých hypoték vedly v posledních měsících k trochu nečekanému poklesu úrokových sazeb. Podle statistických údajů zveřejňovaných ČNB jsme se počátkem roku u nových úvěrů krátkodobě podívali na to, jak vypadají průměrné sazby přes 3 %, ale v březnu jsme se na symbolickou hranici tří procent opět začali dívat zespodu. Abych byl přesný, dle ČNB byly v březnu průměrné úrokové sazby nových hypotečních úvěrů 2,94 % p.a. a u úvěrů refinancovaných dokonce 2,81 % p.a.

Kvůli dnešnímu zvýšení klíčových sazeb se opět můžeme přes tříprocentní hranici dostat, ale kdyby sazby kolem 3 % byly to nejhorší, co nás v oblasti financování bydlení čeká, pak bychom mohli klidně spát.


Komentář Davida Eima, místopředsedy představenstva Gepard Finance