3 originální tipy na vánoční dárky pro majitele domácích mazlíčků

Češi jsou národem milovníků psů a koček, a tak má nějakého toho „pejskaře“ či „kočkaře“ v rodině či mezi přáteli většina z nás. Až pro ně budete vymýšlet dárek k Vánocům, zkuste na to jít letos originálně. Podívejte se na naše tři tipy na netradiční vánoční dárky pro milovníky zvířat.

Tip 1: „Poukaz“ na pojištění mazlíčka

Každý zodpovědný majitel domácího mazlíčka dobře ví, že péče o zvířecího parťáka něco stojí. Vedle jednorázových výdajů na čipování, hračky a další výbavičku na „páníčky“ a „paničky“ čekají především pravidelné nákupy krmiva. Za kvalitní krmení, ať už v podobě granulí a konzerv, nebo masa, a nejrůznější pamlsky přitom u větších plemen psů může roční účet přesáhnout 20 tisíc korun. Do toho je potřeba psa či kočku pravidelně nechávat očkovat, zbavovat parazitů, čistit zuby, stříhat drápky… A pak jsou tu samozřejmě výdaje zcela nečekané, například když se zvíře zraní nebo onemocní. „Náklady na náhlou zdravotní péči mohou být v rámci stokorun, ale stejně snadno se mohou vyšplhat až do desetitisíců. Jen léčba zánětů uší, které patří mezi nejčastější problémy, stojí průměrně 3,5 tisíce korun. Léčba průjmů, zvracení a dalších gastro problémů u veterináře zaplatíme v průměru 6 tisíc korun, ale klidně až 40 tisíc. Až na 8 tisíc může vyjít i taková ‚banalita‘, jako je zabodnutá osina. A když například neuhlídáme štěně a ono pozře cizí těleso, vytáhneme z peněženky i desítky tisíc korun,“ říká Jan Moravec, spoluzakladatel společnosti PetExpert která se na pojištění domácích mazlíčků specializuje a jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna.

Netradičním, byť velmi praktickým dárkem, který ocení každý „pejskař“ nebo „kočkař“, tak může být třeba předplatit si na rok dopředu pojištění zvířete. „Pojištění dá majiteli domácího mazlíčka jistotu, že mu v případě úrazu nebo nemoci bude moci dopřát tu nejlepší péči, aniž by si musel dělat starosti, jak ji zaplatí,“ vysvětluje Jan Moravec.

Tip 2: Dárek, který podpoří zvířata v nouzi

Žádnému milovníkovi zvířat určitě nejsou lhostejná ani ta v nejrůznějších útulcích nebo azylech. Těmto dobročinným organizacím uštědřilo covidové období velkou ránu. Často musely omezit své aktivity a přišly o dobrovolníky, navíc se po jarním velkém zájmu o adopce opět plní nechtěnými mazlíčky. Jde nejen o navrátilce z adopcí, o které lidé po skončení lockdownu ztratili zájem, ale například také o zvířata, která zůstala po obětech koronaviru a příbuzní se o ně nemohou či nechtějí postarat. Velmi těžká je letos situace zejména pro organizace, jež pečují o kočičí „bezdomovce“. Podle informací z mnoha spolků a azylů i od takzvaných dočaskářů a lidí, kteří krmí kolonie koček bez majitelů, je letošní situace s ohledem na množství narozených bezprizorních koťat rekordně špatná.

Sháníte-li tedy dárek, který navíc pomůže dobré věci, zkuste zabrouzdat do aukcí, bazárků nebo dobročinných obchůdků na pomoc zvířatům v nouzi. Mnoho informací tradičně najdete na Facebooku, kde mají útulky, azyly a spolky svoje profily, případně na jejich webech. Rozšířené a oblíbené jsou kupříkladu kalendáře, které v tomto ročním období mnoho organizací nabízí. Na vánočních aukcích ve prospěch útulků zase najdete třeba řadu ručně vyráběných předmětů. Širokou škálu dárků určených nejen pro lidi, ale přímo i pro domácí mazlíčky nabízí kupříkladu i dobročinný e-shop a kamenný obchod provozovaný organizací Pet Heroes, z. s. „Zájemci u nás mohou nakoupit tematická trička, nákupní tašky, dekorace do domácnosti, kancelářské předměty, ale třeba i vodítka, kšíry a podobně. Máme i krásné dárkové poukazy, s nimiž si obdarovaný může za zvolenou částku vybrat cokoliv z našeho shopu. Výtěžek z prodeje putuje do našeho azylu Handipet Rescue, kde se staráme o handicapovaná, vážně nemocná nebo týraná zvířátka,“ říká předsedkyně organizace Nikol Burešová.

Tip 3: Zaplaťte jim výcvikové kurzy

Aby byli psí i kočičí parťáci spokojení a majitel si nemusel dělat těžkou hlavu z neposlušných mazlíčků, je potřeba leccos o zvířecím chování a potřebách vědět. A čtyřnohé parťáky řádně vycvičit. Ano, i kočky. Výcvik domácích mazlíčků je důležitou součástí jejich života. Upevňuje pouto mezi majitelem a zvířetem, mazlíčkovi poskytuje fyzickou i mentální stimulaci a podporuje jeho důvěru v „jeho“ člověka. V neposlední řadě zvyšuje výcvik bezpečí zvířete – trénovaný mazlíček i v kritických chvílích lépe reaguje na povely, což mu často může i zachránit život.

Výcvik psů je poměrně rozšířený, málokdo ale ví, jak spolehlivě vycvičit i svoji kočku. Pravděpodobně se nenaučí tolik povelů jako pes a bude to vyžadovat jiný přístup, ale s trpělivostí a pozitivním přístupem to jde. Populární je v tomto ohledu například výcvik pomocí klikru, kdy kočce tvoříte podmíněný reflex na zvuk kliknutí, s nímž je spojena odměna nebo pohlazení.

Ne každý majitel má ale čas vše si o výcviku sám nastudovat, a proto jistě ocení podporu v podobě srozumitelných video kurzů, které vedou zkušení odborníci. Pestrou nabídku najdete například na webu psichologie.cz.

Kategorie