Bloomberg: Evropská zelená revoluce by mohla pomoci také euru

Evropa je na dobré cestě stát se světovým lídrem ve vydávání zelených dluhopisů a jedním z beneficientů tohoto vývoje by mohlo být euro.

Zhodnocování evropské měny by měl pohánět plán Evropské Unie na prodej zelených dluhopisů o objemu 225 miliard dluhopisy by podle Standard Bank mohly využít rapidně rostoucí poptávky investorů po aktivech šetrných k životnímu prostředí a přilákat výrazný příliv kapitálu do společné evropské měny.

„Myslíme si, že pokud je země, nebo region, skutečně schopna razit cestu v tomto typu investic, mohla by se s tím svézt také její měna,“ říká ve své zprávě Steve Barrow, šéf forexové strategie Standard Bank. „Naproti tomu, ti, kteří v tomto ohledu zaostanou, by mohli být trhem opomenuti, nejen co se týče aktiv typu ESG ale také ve smyslu síly jejich měn,“ myslí si Barrow.

dluhopisy evropa euro

Plánovaný fond obnovy EU už nyní měně regionu pomáhá, euro.

Prodej zelených evropských dluhopisů sice nezačne dříve než na začátku příštího roku, Evropská Unie ale již začala s nabídkou „sociálních dluhopisů“ na podporu zaměstnanosti v zemích Unie.  Některé z členských zemí pak již produkty udržitelného finančnictví začaly, Německo prodalo svou první emisi zelených dluhopisů minulý měsíc.

Spojené státy naopak co se týče udržitelných finančních produktů zaostávají. Ani případné vítězství demokratického prezidentského kandidáta Joe Bidena, který volá po uvolnění až 2 bilionů dluhopisy obsaženými ve fondu obnovy poněkud vypálila americký rybník,“ uzavírá Barrow.

Zdroj: Bloomberg