Tisk: Trump v deseti z posledních 15 let neplatil daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti letech z uplynulých patnácti neplatil žádné daně z příjmů. Tvrdí to list The dolarů (zhruba 17.500 Kč). Stejnou částku zaplatil také v následujícím roce. Prezident toto tvrzení označil za dezinformaci.

The New York Times tvrdí, že získal daňové záznamy Trumpa a jeho podniků pokrývající více než dvě desetiletí. Zveřejnění údajů z těchto záznamů přichází zhruba měsíc před prezidentskými volbami 3. listopadu a zároveň krátce před úterní televizní debatou, v níž se Trump poprvé střetne se svým demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem.

Trumpovy zprávy pro daňový úřad podle listu vykreslují podnikatele, který inkasuje stovky milionů New York Times.

Vysoce výnosným podnikem byla televizní realitní byznys, včetně hotelů či golfových rezortů, vykazoval vysoké ztráty.

List dále uvedl, že prezident si odečetl z daní náklady ve výši 70.000 dolarů (2,23 milionů korun), které na kadeřníka a make-up vynaložila také Trumpova dcera Ivanka.

Z materiálů deníku navíc vyplývá, že Trump osobně ručí za dluhy ve výši 421 milionu dolarů (7,01 miliardy korun) je splatných v nadcházejících čtyřech letech.

Zveřejňování finančních a daňových záznamů vysokých ústavních činitelů má ve Spojených státech dlouhou tradici a prezidentští kandidáti obvykle tyto záznamy předkládají již během volební kampaně. Trump to však dosud odmítal s odkazem na probíhající vyšetřování ze strany finančního úřadu IRS.

Na tiskové konferenci v Bílém domě označil Trump zprávu listu The dolarů.

Demokraté považují daňová přiznání za klíčová ohledně prošetřování údajných prohřešků prezidenta Trumpa, jeho poradců a příbuzných a jeho obchodních aktivit. Šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer vyzval na twitteru Američany, aby zvedli ruku ti, kteří zaplatili na federálních daních více než prezident.

Nejnovější zjištění může podle analytiků narušit Trumpův pečlivě budovaný obraz úspěšného podnikatele. Agentura DPA však v této souvislosti upozorňuje, že Trump odmítl zveřejnit své záznamy i před volbami v roce 2016, v nichž se utkal s tehdejší prezidentskou kandidátkou demokratů Hillary Clintonovou. Když v kampani poukazovala na údajně nízké daňové odvody svého protikandidáta, Trump odvětil, že minimalizace daní svědčí ze všeho nejvíc o jeho chytrosti.