Průzkum Reuters: ČNB zřejmě bude držet úrokové sazby beze změn až do roku 2022

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě držet úrokové inflací, ukázal v úterý průzkum Reuters.

ČNB na jaře v reakci na pandemii koronaviru ukončila několikaletý cyklus utahování měnové politiky a srazila hlavní dvoutýdenní repo sazbu ve třech krocích celkem o 200 bazických bodů na současných 0,25 %, aby podpořila ekonomiku zasaženou restriktivními opatřeními zavedenými proti šíření viru.

Z 10 analytiků oslovených v průzkumu Reuters žádný nepředpokládá změnu nastavení sazeb do budoucna v rámci tohoto cyklu.

Po minulém měnovém jednání 24. června, kde již ČNB podržela sazby beze změny, guvernér Jiří Rusnok uvedl, že centrální banka již udělala pro ekonomiku dost a k dalšímu uvolnění měnové politiky není důvod. 

Česká ekonomika začíná vykazovat známky zotavení po rekordním meziročním smrštění o 10,7 % ve druhém kvartále, které nicméně nebylo tak příkré, jak se čekalo. Na mezikvarálním základě HDP propadl o 8,4 % po poklesu o 3,4 % za první tři měsíce roku, rovněž podstatně mírněji, než předpokládali analytici.

Inflace se mezitím vytrvale drží poblíž horní meze toleračního pásma centrální banky, nastaveného v rozmezí 1-3 %.

Guvernér Jiří Rusnok říká, že další snížení sazeb.

Viceguvernér Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro Reuters z 22.července řekl, že ČNB v současné době nemá zapotřebí upravovat měnovou politiku, když pominuly její dřívější obavy z dezinflace. 

Dva analytici v aktuálním průzkumu Reuters očekávají první zvýšení sazeb až v roce 2023.