Italská centrální banka zhoršila výhled vývoje ekonomiky

Italská centrální banka zhoršila odhadovaný pokles hrubého domácího produktu (HDP) Itálie na letošní rok na minus 9,5 procenta, zatímco ještě začátkem června očekávala propad o 9,2 procenta. Na příští rok dál počítá s růstem HDP o 4,8 procenta, informovala dnes agentura Reuters. Italskou ekonomiku, stejně jako ekonomiky dalších zemí, tvrdě zasáhly dopady šíření koronaviru.

Pokud by ale přišla druhá vlna epidemie, mohl by se letos HDP snížit až o 13 procent.

"Oživení bude pozvolné," píše centrální banka. Zároveň varuje před "přetrvávajícími dopady na spotřebu rodin v důsledku nižší zaměstnanosti a nižších disponibilních příjmů".

Banka rovněž ve svém čtvrtletním věstníku uvádí, že HDP měl podle centrální banky do určité míry zotavovat.

Na příští rok odhaduje centrální banka růst italské ekonomiky o 4,8 procenta, což je stejný odhad jako v předchozí prognóze z června. V roce 2022 by měl růst HDP činit 2,4 procenta.

V prvním čtvrtletí klesla italská ekonomika ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 5,3 procenta. To je nejvíce od roku 1995, kdy statistický úřad začal údaje tímto způsobem zveřejňovat. Předběžnou hodnotu za druhý kvartál by měl úřad zveřejnit 31. července.

Itálie patří spolu s Británií a Španělskem v Evropě k zemím, které jsou koronavirem zasaženy nejvíce. Nákaze v Itálii podlehlo téměř 35.000 lidí.