Aerolinky SAS dostanou pomoc, portugalské TAP o ní jednají

Aerolinky Scandinavian Airlines (SAS) dostanou od svých většinových akcionářů na přežití koronavirové krize 14,25 miliardy švédských korun (přes 36 miliard Kč). Výměnou se zavázaly v příštích letech výrazně snížit provozní náklady a zrušit 5000 pracovních míst. Letecká společnost to uvedla ve svém dnešním sdělení. O státní pomoci jednají také portugalské aerolinky TAP.

Na záchranném balíčku pro SAS se podílejí oba největší akcionáři, tedy švédská a dánská vláda. Přispěje i třetí největší podílník, kterým je švédská nadace Knuta a Alice Wallenbergových.

Podobně jako v případě vlajkových německých aerolinek eur (241 miliard Kč), musí záchranu SAS schválit valná hromada akcionářů a Evropská komise (EK). Technicky se pomoc skládá z vydání nových akcií a převodu dluhopisů na akcie.

Každá z obou zemí tak zvýší svůj podíl v SAS na 20,05 procenta ze současných zhruba 15 procent. Norsko se navíc podle agentury DPA zavázalo, že aerolinkám zaplatí půl miliardy švédských korun, aby v zemi zachovaly nabídku leteckých spojů na určité úrovni.

Proti pomoci sektoru, který vypouští vysoké objemy skleníkových plynů škodlivých pro životní prostředí, protestují ekologičtí aktivisté. Agentura AP uvedla, že jeden pětašedesátiletý muž a další kolem čtyřicítky byli odvedeni z paluby letadla na letišti v Göteborgu, když se odmítli posadit, když stroj pojížděl po ranveji. Jeden z nich v živém přenosu na facebooku řekl: "SAS dostává krizovou pomoc. Ty peníze mají jít na klima." Zadrženi pak byli kvůli podezření z porušení zákona o letecké dopravě, uvedla policie.

S finančními problémy kvůli zastavení provozu za koronavirové krize se potýká většina světových aerolinek. Záchranu od nizozemského státu v objemu 3,4 miliardy Air France-KLM. Naopak druhé největší australské aerolinky Virgin Australia stát nezachránil, převzala ji pak americká investiční společnost Bain Capital. Proti státní pomoci Lufthanse protestuje konkurenční letecká společnost Ryanair.

Portugalský ministr infrastruktury Nuno Santos dnes oznámil, že portugalská vláda jedná se soukromými akcionáři o návrhu na pomoc vlajkové letecké společnosti TAP. Dodal, že vláda je připravena na všechny scénáře. Reagoval tak na zprávu listu Expresso, podle které se vláda chystá aerolinky zestátnit. Zánik aerolinek TAP, ve kterých má vláda poloviční podíl, by byl podle ministra "ekonomickou i sociální katastrofou". "Téměř 90 procent turistů navštěvuje Portugalsko letecky a polovina z nich využívá TAP", upozornil ministr.

Letecká skupina Smartwings, do které patří i České aerolinie (ČSA), jedná už několik týdnů o pomoci s českou vládou. Stát žádá o poskytnutí státní garance za komerční úvěr zhruba za 800 milionů korun.