Komodity: Vítězové a poražení pro další pololetí

Druhá polovina roku začíná už tento týden a jednou z otázek je mimo jiné to, jaké jsou vyhlídky pro komodity. Ty se uprostřed koronavirové pandemie v březnu a v dubnu zřítily na minima, ze kterých se od té doby dokázaly trochu vzchopit. Do budoucna je ovšem obrázek smíšený a ukazuje se, že klíčové bude toto: dobře si vybírat. Napsal o tom Bloomberg.

USD, ale v plusu.

Druhá polovina bude záviset na tom, jestli se udrží spotřeba pohonných hmot, nebo do ní vstoupí opětovné šíření nákazy.

Otázkou je i nabídka, respektive kázeň těžařů ze skupiny OPEC, kteří budou se svými partnery muset dodržovat disciplínu, aby se produkce na přezásobený trh udržela na uzdě. A dalším faktorem jsou američtí těžaři z břidlic, kteří obnovují svoje aktivity – a znovu prokazují svoji schopnost ustát dobu, kdy se tolik nedaří.

ropa komodity pololetí výhled

Jasným vítězem první poloviny roku je zlato narostl na nový rekord a dosavadní čistý přírůstek více než 600 tun už nyní znamená, že čísla za celý loňský rok jsou teď jenom trpasličí.

zlato pololetí komodity

Investiční poptávka je tedy robustní, o té spotřebitelské se to ale říci nedá a zotavení by mělo být složité. Morgan Stanley.

měď komodity pololetí

Trajektorie železné rudy se letos zatím utváří tak, že by mohla připomínat divokou jízdu roku loňského. Robustní poptávka v Číně a zádrhele na straně nabídky způsobily, že se cena vyhoupla značně nad 100 USD za tunu. Vlna už ale opadá.

USD za tunu. Morgani navíc zařadili rudu na dno svých upřednostňovaných voleb pro druhou polovinu roku.

železná ruda komodity pololetí

Pro Chesapeake, to jednoduše svrhlo z útesu.

Za několik měsíců ale na severní polokouli začne zima a domácnosti začnou topit. Problémem je, že skladovací prostory v Evropě jsou ze 78 % plné. Hrozí tak nedostatek skladovacích prostor, což by ceny mohlo poslat na nulu nebo dokonce pod ni. Katar hodlá posílat plyn na trh I přesto, že ceny jsou nízké, i když producenti v USA i jinde budou asi dodávky omezovat.

plyn komodity pololetí

Zdroje: Bloomberg