Středoevropské měny by mohly mít nejhorší rány utržené koronavirem za sebou

Středoevropské měny by mohly mít nejhorší rány utržené globální pandemií koronaviru již za sebou, přičemž koruna může během příštích 12 měsíců postupně zpevňovat, ukázal v pátek průzkum Reuters.

Jde o první devizový průzkum od vypuknutí pandemie, která zahnala investory z rozvíjejících se trhů k bezpečným aktivům, což způsobilo březnový propad předních měn regionu o 6 až 8 %.

Podle průzkumu by měly do roka oslabit pouze rumunský leu a srbský dinár, jimž se současné prudké propady vyhnuly, zatímco forint se mohou vrátit na cestu zpevňování, byť volnějším tempem.

Česká národní banka během března srazila hlavní dvoutýdenní repo sazbu celkem o 125 bazických bodů na 1,0 % a uvedla, že je připravena zabránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. ČNB drží devizové rezervy rovnající se 60 % hrubého domácího produktu.

Analytici oslovení v průzkumu nicméně očekávají, že euro, tedy přibližně na úroveň, kde stála před rozšířením viru.

Také polský euro, a rovněž se tak vrátit zhruba na úroveň, kde stál na začátku března.

euro - ve srovnání s mediánem odhadů na 335 v průzkumu před měsícem.

Maďarská euro. Poté se částečně zotavila, když centrální banka oznámila nový jednotýdenní vkladový nástroj pro komerční banky za její základní sazbu 0,9 %, což analytici označili za "skryté zvýšení sazeb". 

Maďarská národní banka uvedla, že tento krok může přispět ke snížení objemu jednodenních vkladů bank a k lepší správě likvidity na trhu.

"Je velmi těžké předvídat, co se s kurzem forint trochu stabilizoval."

"Ale jeho dlouhodobý efekt lze těžko předvídat," dodal.

Zdroj: Reuters