S&P 500 roste, ropa letí

Index S&P 500 se poprvé po třech dnech posunul výše navzdory tomu, že více jeho konstituentů klesalo, než rostlo. Vítězem této seance z pohledu sektorů byla energetika, která přidala bezmála 8 % proti včerejšku. Následovaly utility a osobní spotřeba s růstem větším než 2 %.
Z pohledu makroekonomických dat se do popředí znovu dostávají údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Tradiční čtvrteční údaj, který už všechny přestal zajímat, znovu trhu vyrazil dech. Minulý týden jsme byli svědky překvapení v podobě 3,3 mil. žádostí. Jednalo se o mezitýdenní růst o 15 násobek. Pro tento týden se číslo znovu znásobilo na 6,65 mil. nových nezaměstnaných.

Index Dow Jones Industrial Average ve svém nejlepším denním okamžiku (krátce po startu obchodování) rostl o více než 500 bodů. Finální porce, kterou DJ dnes přihodil, byla cca o 100 bodů nižší (21.410 b.; +2,2 %). Širší Nasdaq Composite tahaly za kratší konec. CCMP končí den na 7.487 bodech (+1,7 %).

Měnový pár eurodolar šel po celý den na jih. Denním maximem byl pivot na 1,0969, v poločase si oddechl na první podpoře na 1,0898, záchranu hledal až na té druhé (S2 1,0833). Po dlouhé době svitla naděje na trhu s ropou. Do roztržky mezi Saudskou Arábií a Ruskem se vložil americký prezident Donald Trump, který prohlásil, že očekává snížení denní produkce o 10 mil. barelů. Představitelé obou zmíněných států nadšení tlumili, ani to nezabránilo skoku ceny USD.