Lídři G20 varovali před recesí a zavázali se k spolupráci

Hospodářsky nejsilnější země světa sdružené ve skupině G20 chtějí koordinovat svůj boj s pandemií nemoci COVID-19. Shodli se na tom dnes lídři těchto států, kteří po jednání zdůraznili, že naprostou prioritu musí mít řešení jejích zdravotních, společenských i ekonomických dopadů. Po summitu, který se konal prostřednictvím videokonference a trval hodinu a půl, zástupci zemí ve společném prohlášení zdůraznili, že chtějí zachovat finanční stabilitu a oživit hospodářský růst. Informovala o tom agentura Reuters.

Světové ekonomice slíbily země G20 v rámci boje s pandemií finanční injekci dosahující pěti bilionů dolarů. Podle jejich lídrů je třeba vyřešit nyní narušený globální průmyslový dodavatelský řetězec. Ministry financí a guvernéry centrálních bank vyzvali k vzájemné koordinaci, také ve vztahu k mezinárodním organizacím. Připravit mají akční plán pro řešení pandemie.

Americký prezident Donald Trump, ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron a další lídři zemí skupiny dnes chtěli také koordinovat boj s bezprecedentní hrozbou globální recese, kterou může pandemie vyvolat.

Lídři po diskusi zdůraznili, že nouzová opatření zavedená kvůli koronaviru mají chránit zdraví občanů a měla by být "cílená, přiměřená, transparentní a dočasná". Posílent by měl být mandát Světové zdravotnické organizace (WHO), pokud jde o koordinaci boje s COVID-19. Podle potřeby by měli jednat ministři zdravotnictví a do dubna rozhodnout o konkrétních krocích.

Země G20 budou sdílet epidemiologická a zdravotní data, posílí zdravotní systémy a rozšíří výrobu zdravotnických pomůcek. Lídři G20 upozornili na nutnost podpořit možnosti Afriky čelit pandemii a nutnost chránit zdraví i těch nejzranitelnějších skupin.

Saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd požádal lídry G20, aby na situaci reagovali efektivně a koordinovaně. K výzvě se připojil i čínský prezident Si Ťin-pching.

"Musíme obnovit důvěru ve světovou ekonomiku," uvedl saúdský král, jehož země letos G20 předsedá. Čínský prezident Si zdůraznil, že státy by měly spojit síly v zavádění makroekonomických opatření, aby se zabránilo globální recesi, a členské země G20 vyzval ke snížení cel a odstraňování překážek v mezinárodním obchodu. Čína podle něj zintenzivní dovoz a zvýší zahraniční investice. Podle jeho slov bude také i nadále vést proaktivní fiskální a obezřetnou měnovou politiku.

Ruský prezident Putin navrhl pozastavení sankcí, které se vztahují na základní zboží. Poznamenal také, že by bylo dobré vytvořit zvláštní fond na boj s koronavirem kontrolovaný Mezinárodním měnovým fondem (MMF). S prezidentem Macronem také hovořili o koordinaci repatriace občanů, o přepravě zdravotnických potřeb a opatřeních zavedených proti šíření koronaviru.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel v následném společném prohlášení zdůraznili, že EU hodlá spolupracovat na mezinárodní úrovni v boji s pandemii a bude nadále pomáhat zranitelným komunitám a zemím ve světě, zejména v Africe. Státy G20 by podle nich také měly spolupracovat v repatriaci lidí do jejich zemí. Uvedli také, že EU je připravena na internetu vytvořit mezinárodní sbírku na vývoj a distribuci vakcíny.

Pandemie koronavirem způsobeného onemocnění COVID-19 významně zasáhla několik ekonomik G20, zejména pak Itálii, kde nemoci podlehlo už více než 7500 lidí.

Summit se uskutečnil poté, co americký Senát schválil balíček na podporu americké ekonomiky o výši 2,2 bilionu korun.