GM odchází z Austrálie. Legendární značka Holden končí

Americká automobilka dolarů, ktreé zaúčtuje převážně v prvním čtvrtletí, uvedla také nevjětší americká automobilka.

Firma do roku 2021 plánuje ukončit prodej a výrobu aut značky Holden v Austrálii a na Novém Zélandu. V regionu má 828 zaměstnanců. V Thajsku firma stáhne značku Chevrolet a čínské Great Wall Motor prodá svoji továrnu v Rayongu.

Historie australské značky Holden začíná v 19. století. Firma v roce 1856 původně vznikla jako výrobce sedel, v roce 1908 začala vyrábět auta. GM ji koupila v roce 1931. Holden byla první automobilkou, která v roce 1948 vyrobila první vůz plně australské výroby, a její sedan Commodore byl až do roku 2011 nejprodávanějším australským vozem. Podíl automobilky na trhu se však loni snížil pouze nad čtyři procenta z téměř 22 procent v roce 2002.

V Thajsku má GM.

GM Mary Barraová uvedla, že společnost se chce zaměřit na trhy, kde může vykázat silnou návratnost. K podobným krokům jako v Thajsku, Austrálii a na Novém Zélandu se rozhodla přistoupit i v Japonsku, Rusku a v Evropě. Společnost se tak pod vedením Barraové dostává do bodu, kdy jí skoro veškeré zisky poplynou ze Severní a Jižní Ameriky a z Číny.

V protikladu s redukováním globální přítomnosti – a sypáním peněz na problémové trhy - ale firma sází na technologie jako elektromobily a samořízená auta. Do vývoje samořízených aut už dolarů. Vyvíjí je ve spolupráci s Cruise LLC, kterou automobilka koupila v roce 2016.

Výkonnost akcií GM za posledních 5 let:

1 

Zdroje: ČTK, Bloomberg, Patria.cz

Foto: https://plants.gm.com/