Benda: ČNB by měla zvýšit sazby raději dříve než později

Česká národní banka má stále prostor pro zvýšení sazeb v letošním roce a bylo by lepší, kdyby tak učinila raději dříve nežli později, řekl ve středu člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.

Benda, jenž pro utažení sazby, nebo je ponechat na současné úrovni," řekl Benda agentuře Reuters.

ČNB na minulých třech zasedáních rozhodla poměrem hlasů v radě 5-2 o podržení sazeb beze změny a je jednou z mála centrálních bank v Evropě, které nechávají otevřenou debatu o možnosti jejich zvýšení.

"Myslím si, že v letošním roce, lépe dříve než později, ještě prostor pro zvýšení sazeb dojde na tomto jednání, tak bych předpokládal spíše delší dobu stabilitu."

Prosincové zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen na 3,2% přiživilo očekávání, že ČNB euro, a ocitla se tak na dotek od sedmiletého maxima.

001

Podle Bendy se zdá, že se česká měna možná vrací ke svým fundamentům, které předpokládají, že by měla být silnější, ačkoli posílení z poslední doby může také souviset s obchody v závěru roku. "Nedávné posílení kurzu koruny částečně odpracovává zpřísnění měnových podmínek. Zatím je to třeba brát víceméně s rezervou, protože kurz se dlouhodobě odchyloval od naší prognózy a od dlouhodobého trendu spíše na tu slabší úroveň," řekl Benda.

"Je třeba také počkat na další vývoj, zda toto je začátek návratu k trendu či k fundamentům, anebo jestli se jedná třeba o dočasný efekt konce roku."

Nidetzký: Silná koruna rozhodování na zasedání ČNB ovlivní

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký ve středu řekl, že současné posílení koruny na několikaletá maxima vůči koruna celkem stabilní a že překupování koruny v důsledku intervečního režimu z let 2013 až 2017 působilo jako stabilizační faktor.

"Současné posilování (koruny) je podporováno pozitivním sentimentem," řekl viceguvernér na ekonomickém semináři. "Uvidíme, nakolik je vytrvalé."

Od listopadu 2013 do dubna 2017 držela ČNB kurz koruny na uměle nízké úrovni, cílem bylo oslabit korunu kvůli hrozící deflaci. Kurz měny se před zákrokem pohyboval kolem 25,50 Kč/EUR, centrální banka se jej ale rozhodla držet u hladiny 27 Kč/EUR. Zahraniční investoři v té době masivně nakupovali koruny s vyhlídkou na růst kurzu po skončení intervencí. Ten se skutečně dostavil a česká koruna se v roce 2017 zařadila mezi měny s nejvyšším růstem. Pak ale její posilování zastavily obchodní spory spolu s nejistotou kolem odchodu Británie z Evropské unie.

V létě 2008 koruna k euru zpevnila až pod 23 Kč/EUR, dolar v té době stál i méně než 15 Kč. Dnes se prodává zhruba za 22,50 Kč.

Zdroj: Reuters, Patria.cz, ČTK