Fed s nastavením úroků na delší dobu spokojen

Americká centrální banka nemění svůj pohled na ekonomiku, avšak je stále nervózní z toho, že sledovaná míra inflaci na vysněná 2 %.

Jestliže tentokrát změny v komentáři FOMC opravdu nestojí za řeč, tak úpravy prognózy Fedu přece jenom má smysl komentovat. Mezi nimi je třeba vyzdvihnout úpravu očekávané trajektorie sazby pro konec roku 2021. Nová prognóza počítá s růstem jen o 25 bazických bodů z dnešní úrovně 1,5 - 1,75 %. To je velmi opatrný pohled na to, jak rychle by se měla základní úroková sazba Fedu přiblížit ke své rovnovážné úrovni, jež mimochodem zůstala v prognóze nezměněna na 2,5 %.

Od Fedu jsme se tentokrát ničeho převratného nedočkali, pokud tedy nebereme v úvahu ještě opatrnější pohled na to kdy by v budoucnu mohlo dojít na utahování americké měnové politiky. Fed přitom aktuálně spíše žije jiným praktickým problémem, a tím je strach, zda bude na všech peněžních trzích na konci roku dost dolarové likvidity. Připomeňme, že její nečekaný nedostatek před dvěma měsíci dostal tržní dolarové úrokové sazeb na peněžních trzích.