Může Trump zakázat nikotinového proroka?

San Francisco se stalo epicentrem moderního tabákové odvětví a vapovací start-up Juul Labs, který v něm sídlí, je – s trochou nadsázky - jeho prorok. Na tohoto proroka, ve kterém má podíl tabáková společnost Philip Morris International. Obě firmy jednají o opětovném spojení poté, co se od sebe v roce 2007 odloučily.

Philip Morris si už plácla kvůli prodeji zařízení iQOS ve Spojených státech.

Jejich fúze by se ale kvůli zákrokům regulátorů mohla ocitnout v nebezpečí. Prodej elektronických cigaret s příchutí už s okamžitou platností zakázal stát New York. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Ani druhá zmíněný ale v bezpečí není. Podle plánu, který připraví americký Úřad pro kontrolu potravin léčiv (FDA), by zákaz prodeje mohl postihnout i takto ochucené elektronické cigarety. Máta a mentol jsou mezi spotřebiteli oblíbené a podle výrobců by se neměly považovat za příchutě. Naopak tabákovou příchuť by případný plán nezahrnoval, uvedl minulý týden americký ministr zdravotnictví Alex M. Azar, zatímco prezident USA Trump ve stejný den jednal se špičkami zdravotnických agentur.

Zdravotničtí experti v USA v poslední době varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

Fúze: Bude nebo nebude?

Investory mohou kroky regulátorů znervózňovat. Analytik společnosti Jefferies Owen Bennett snížil minulý týden ve čtvrtek svoje cílové ceny pro Altrii i pro Philip Morris, a to právě s poukazem FDA, která si používání výrobků od Juul prohlíží ostřížím zrakem.

Investoři by se kvůli obavám z hlubšího zásahu měli ptát, zda se opětovné spojení Altrie s Philip Morris chtěl uzavřít dohodu i jenom bez prémie, když kupují aktivum s pochybným fundamentálním výhledem,“ ptá se podle CNN analytička.

Mluvčí Altrie podle CNN uvedla, že urgentní zásah je zapotřebí a snížení použití vapovacích výrobků u mládeže je pro Altrii hlavní prioritou. K tomu, co vodítko FDA znamená pro možnou fúzi s Philip Morris, se ale nevyjádřila. Juul minulý týden uvedl, že chce s FDA a dalšími regulátory spolupracovat. Firma, která je hlavním prodejcem elektronických cigaret v USA, zároveň ale lobbuje za to, aby zvrátila zákaz elektronických cigaret ve svém domovském městě San Francisku.

Podle Bonnieho Herzoga z Philip Morris si připsal 12 % (výkonnost obou titulů za poslední rok ukazuje graf). Právě odstranění ovocných příchutí z obchodů ale podle amerického ministra Azara způsobilo, že si mladí lidé začali kupovat e-cigarety vonící po mátě nebo mentolu, místo toho, aby je úplně opustili.

0 

Altria sází na různé světy

Ve světě, kde lidé upouštějí od tradičních cigaret, má USD.

Pořád by také mohla profitovat ze zákazníků, kteří se v případě striktního postupu proti Juul vrátí ke klasickým cigaretám, podotýká analytik Christopher Growe ze společnosti Stifel. Osekání jejích ambicí na poli vapování by pro ni tedy nemuselo být ani zdaleka fatální.

Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Češi se podle prezidenta Komory elektronického kouření Roberta Hrdličky nemusí obávat zdravotních problémů spojených s elektronickými cigaretami, pokud budou kupovat výrobky, které splňují platnou legislativu, uvedl Hrdlička podle idnes.cz. Jako hlavní pozitiva užívání těchto produktů vidí Hrdlička – sám nekuřák - v eliminování pasivního kouření, kterým kuřáci klasických cigaret škodí svému okolí.

Zdroje: Bloomberg, CNN, ČTK, idnes.cz, The New York Times