Hidroelectrica má zájem o majetek firem ČEZ a Enel v Rumunsku

Rumunský státní provozovatel vodních elektráren Hidroelectrica má zájem o převzetí majetku české společnosti Enel v Rumunsku, včetně distribuce a dodávek. Novinářům to dnes řekl šéf společnosti Bogdan Badea. Dodal ale, že celý proces brzdí skutečnost, že Rumunsko nemá od 26. srpna ministra energetiky. Protože je firma vlastněná státem, musí mít k takovému kroku pověření od vlády, uvedla agentura Reuters.

ČEZ na začátku tohoto týdne oznámil, že chce prodat většinu svých aktiv v Rumunsku, zájemci se o ně mohou hlásit do 25. září. ČEZ zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechá si pouze společnosti, které se zabývají aktivitami v moderních energetických službách (ESCO), a část tradingu.

Prodej rumunských společností je v souladu s novou strategií ČEZ naopak rozvíjet doma i v zahraničí.

Aktiva ČEZ v Rumunsku zahrnují jednu z největších distribučních společností v zemi s portfoliem 1,4 milionu zákazníků, největší větrný park vybudovaný v Evropě na pevnině Fantanele-Cogealac, modernizovaný hydroenergetický systém Reşita sestávající ze čtyř přehradních nádrží a čtyř malých vodních elektráren a prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům.

Na rumunský energetický trh vstoupil ČEZ v roce 2005 koupí jedné z místních distribučních společností. Rumunská aktiva od začátku podle firmy generují pozitivní provozní zisk EBITDA.