Jan Bureš: Přes odpor některých centrálních bankéřů ECB startuje nové QE

Evropská centrální banka se nakonec ve světle německé recese a nejistoty spojené s brexitem a obchodními válkami rozhodla přijmout relativně ambiciózní stimulační balík.

Zásadní je, že v něm přes kritické hlasy z Německa, Francie, Nizozemí nebo Rakouska nechybí nová vlna kvantitativního uvolňování (QE 2). To má sice relativně malý objem (20 miliard inflaci solidně (trvale) mířit k cíli. Změna komunikace tak ukazuje na relativně dlouhé QE. POkud by Mario Draghi na tiskové konferenci ještě připustil rozvolnění limitů na emitenta, budou trhy představené QE vnímat jako pozitivní překvapení.

Ostatní oznámená opatření pak vesměs naplňují očekávání trhů. Jedná se v prvé řadě o pokles depozitní sazby o 10 bps na -0,50%, atraktivnější TLTRO operace (nižší cena delší maturita) a opatření omezující ztráty bank z důvodu negativního úročení přebytečné likvidity.

Pokud Mario Draghi zvládne podpořit lehce pozitivní překvapení ještě doprovodnými výroky na tiskové konferenci, může se eurodolar pokoušet tlačit pod 1,10 EUR/USD. Uvidíme, jak dlouho na sebe v takovém případě nechají čekat tweety Donalda Trumpa. Jeho tlak na americký Fed, který zasedá příští týden, se v posledních dnech stupňuje.