IEA potvrdila výhled pro růst globální poptávky po ropě

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes potvrdila svůj odhad růstu celosvětové poptávky po ropě pro letošní i příští rok. Poptávka podle IEA odolává nepříznivému vývoji ekonomiky, protože ji podporují relativně nízké ceny. Ty tlačí dolů stoupající těžba ve Spojených státech, které podle IEA v červnu na krátkou dobu vystřídaly Saúdskou Arábii na postu největšího exportéra ropy na světě.

IEA nadále očekává, že poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o 1,1 milionu barelů denně a v příštím roce o 1,3 milionu barelů denně. Prognóza ale stojí na předpokladu, že nenastane další kolaps v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou, tedy dvěma největšími ekonomikami i největšími spotřebiteli ropy na světě.

"Ceny dolarů za barel.

Mezinárodní agentura pro energii byla založena v 70. letech v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.