Japan Tobacco International uvádí na český trh vlastní e-cigaretu

Společnost Japan Tobacco International (JTI), výrobce cigaret Camel a Winston, uvádí na český trh vlastní e-cigaretu značky Logic Compact, která podle ní má být alternativou klasických cigaret a k technologiím využívajícím zahřívání tabáku. Nový výrobek firma včera představila v Praze. Technologii zahřívání tabáku využívají konkurenční British American Tobacco (značka glo). JTI uvedla, že je první velkou tabákovou firmou v ČR, která přichází s vlastní e-cigaretou.

Přístroj nemá žádná tlačítka, po vložení jednorázové magnetické kapsle s vybranou příchutí se po zahájení potahování výrobek automaticky spustí. Plné dobití trvá asi 70 minut a umožňuje kolem 210 potáhnutí. Příchutě vyvinuly laboratoře JTI v Tokiu, v ČR bude v nabídce příchuť lesního ovoce, mentolová a tabáková.

Logic podle JTI neobsahuje žádný tabák, nic v něm nehoří a neprodukuje tak zplodiny ani zápach. Při potahování z něj se podle firmy uvolňuje o 95 procent méně složek, které mezinárodní zdravotnická organizace WHO považuje u cigaret za rizikové. "Vapování, tedy vdechování aerosolu obsahujícího nikotin, je jednou z nejmodernějších alternativ ke klasickému kouření," uvedl dnes mluvčí JTI Jiří Hauptmann.

V Česku se loni podle údajů ministerstva zdravotnictví prodalo více než 13 milionů kusů znovu naplnitelných elektronických cigaret a dalších zhruba 760.000 jednorázových elektronických cigaret. Náhradních náplní pro roztok bylo přes 50 milionů.

Odborníci na odvykání kouření si elektronické cigarety a zařízení na zahřívání tabáku chválí, eliminují podle nich totiž velkou část zdravotních rizik způsobených zejména rakovinotvorným kouřem. Na 100.000 obyvatel je v Česku 71 mužů a 36 žen s rakovinou plic, jejíž ie kouření hlavní příčinou. Čtvrtině pacientů je méně než 65 let. Pět let přežívá 12 procent nemocných. Ročně choroba připraví o život 4000 mužů a 1500 žen.

Podle dřívějšího vyjádření ředitele Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktora Mravčíka by se měla zvýšit osvěta, aby kuřáci případně přešli od klasických cigaret k méně rizikovým. Varoval ale před rizikem, že by elektronické cigarety mohly ke kouření lákat i dosavadní nekuřáky.

Média tento týden informovala, že Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje už stovku případů, kdy lidé skončili v nemocnici s vážnými plicními problémy a zkoumá, zda nemoc nesouvisí s kouřením elektronických cigaret. Od konce června ohlásili zdravotníci pacienty se závažnými dýchacími obtížemi neznámého původu už ve 14 státech, řada lidí musela být hospitalizována na jednotce intenzivní péče.