ECB při slábnoucím růstu preferuje balíček opatření

Tvůrci politik Evropské centrální banky se obávají, že by růst mohl být ještě slabší, než se dříve myslelo. Nejlepším způsobem, jak proti zpomalení bojovat, by mohl být balíček opatření, ukázal záznam z jednání banky z 25. července.

Vzhledem k tomu, že růst i inflace už několik měsíců zpomalují, slíbil prezident ECB Mario Draghi více stimulu již na září. Neustálý příval špatných čísel od této schůzky důvod k další podpoře pouze posiluje.
Záznamy ze zasedání představily možnosti, které má ECB k dispozici. Ty zahrnují kombinaci snížení sazeb. Mezi nejkontroverznější zvažovaná opatření může patřit víceúrovňová depozitní sazba.

Někteří politici tvrdí, že záporné sazby ECB.

„Byl vyjádřen názor, že různé možnosti by se měly vnímat jako balíček, tj. kombinace nástrojů se značnou komplementaritou a synergiemi,“ uvedla ECB. "Zkušenost ukázala, že balíček - jako kombinace snížení sazeb a nákupů aktiv - byl účinnější než sled selektivních akcí," dodala.

Tvůrci politik na červencovém zasedání rovněž vyjádřili obavy z dalšího snížení výhledu ECB. Ekonomiku bloku by totiž mohly nakazit potíže mimo eurozónu.

„Dostupné „měkké “ukazatele v současnosti poukazují na pomalejší růst ve třetím čtvrtletí roku 2019, což vyvolává obecnější pochybnosti o očekávaném oživení ve druhé polovině roku,“ uvedla ECB. "Rizika zpomalení se stala všudypřítomnější a jejich přetrvávání by v konečném důsledku mohlo vyžadovat také revizi základního scénáře růstu," dodala ECB.

Při dlouhodobějším zpomalení hrozí také riziko, že slabost v průmyslu by se mohla rozšířit i do služeb, protože hlavním ukazatelem bývá výroba. Přestože se ekonomika eurozóny drží relativně dobře, již existují náznaky, že dovážené problémy začínají ovlivňovat růst. Zpomaluje růst pracovních míst a také se uvolňuje důvěra v odvětví služeb.

Eurozóna ve druhém čtvrtletí sotva rostla a v Německu může být největší ekonomika bloku již v recesi. Světová obchodní válka, zpomalení Číny a nejistota Brexitu brzdí vývozní poptávku a oslabují důvěru v její obrovský výrobní sektor.

Do té doby, než Draghi na konci října předá otěže Christine Lagarde - tentýž den, kdy má Velká Británie opustit Evropskou unii, zbývají ECB jen dvě politická setkání.

Zdroj: Reuters