Další ostré varování před hrozící recesí

Investoři hledající útočiště v nejbezpečnější části trhu s dluhem spustili další alarm před možnou recesí. Varovným signálem jsou tentokrát inverze na výnosových křivkách britského a amerického dluhu. Rozdíl mezi dvouletými a 10letými výnosy dnes na obou stranách Atlantiku sestoupil pod nulovou hodnotu.

Rozdíl ve výnosech dluhopisů sleduje výnosová křivka stoupá, protože ti, kteří souhlasí s tím, že půjčí vládě na delší dobu, jsou kompenzování vyššími úroky než ti, kteří půjčí peníze jen na několik měsíců. Obvyklý vzestupný tvar se však může změnit, když se investoři začnou obávat poklesu ekonomiky.

V období po druhé světové válce předpověděla změna výnosové křivky sedm z posledních devíti recesí, řekl serveru CNBC Sung Sohn, profesor ekonomie na univerzitě Loyola Marymount University a prezident poradenské společnosti SS Economics. Údaj je sledován hlavně v USA.

Investoři se obávají rizik, která do vývoje ekonomiky vnáší stále se zostřující obchodní spor mezi Čínou a Spojenými státy. Obě největší světové ekonomiky vzájemně uvalují cla na své zboží. Peking minulý týden oslabil domácí měnu jüan na nejnižší hodnotu za více než deset let. Spojené státy následně poprvé od roku 1994 oficiálně označily Čínu za měnového manipulátora.

Na trhy dnes dorazila vlna měkkých ekonomických dat z různých částí světa. Slabší než předpokládaný čínský maloobchodní prodej a čínská průmyslová produkce určily už ráno náladu na trzích. K tomu se později připojila data o poklesu německé ekonomiky – která je největší v Evropě.

Aby ochránili svoje finanční prostředky před globálním útlumem, derou se investoři do těch částí dluhopisového trhu, které ještě pořád nabízejí kladný výnos – což jsou obvykle papíry s delší splatností

Americké desetileté výnosy dnes klesly o 8 bazických bodů na 1,62 %, zatímco dvouleté výnosy se snížily o 3 bazické body na 1,63 %. Na rekordní minimum se snížily americké 30leté výnosy, uvedla agentura Bloomberg. V Británii se desetileté výnosy snížily o 2 bazické body na 0,475 % a dvouleté výnosy vzrostly o jeden bazický bod na 0,478 %.

0

Inverze výnosové křivky nenastala zčistajasna, její vytváření nějaký čas trvalo. Trend směrem ke zplošťování je u výnosové křivky zachycující dvou a desetileté inflace. Další indikátor možné recese, rozdíl ve výnosech amerických státních dluhopisů se splatností 10 let a tři měsíce, se do záporného pásma dostal v březnu a od té doby je z velké části negativní.

Na poplach nebije podle Bloombergu jenom výnosová křivka. Index newyorského Fedu, který ukazuje pravděpodobnost americké hospodářské recese v průběhu příštích 12 měsíců, je s hodnotami kolem 31 % v blízkosti nejvyšších úrovní od globální finanční krize.