Akciová sázka na lithiovou budoucnost

Americká společnost Albemarle Corporation je největší světový výrobce lithia. Tedy suroviny klíčové pro výrobu baterií, potažmo elektromobilů a možná i klíčových součástí energetických soustav budoucnosti. K úvahám o Albemarle mě přivedl článek na Fool.com, ve kterém se mimo jiné tvrdí, že firma rozšíří těžební kapacity ze současných 65 000 tun LCE (ekvivalent karbonátu lithia) na cca 350 000 tun LCE v roce 2025. Albemarle také sama investuje do výzkumu nových materiálů vhodných pro baterie. A pozornost čtenářovu by mohlo zaujmout i to, že akcie společnosti patří mezi ty, které podle mne hodně konzervativní Morningstar považuje za podhodnocené. Cílovou cenu má tato investiční společnost nastavenu na 130 dolarů za akcii, zatímco současná tržní cena se pohybuje nad 70 dolary.

Následující graf je sice již rok starý, ale snad stále dobře popisuje vysoká očekávání, která panují ohledně poptávky, respektive produkce lithia ve světě:

0

Zdroj: BMO Capital Markets

Tabulka ukazuje, co byla Albemarle schopna doposud předvádět ohledně své schopnosti generovat tržby, zisky a hlavně hotovost. Výsledky na úrovni toku hotovosti jsou hodně rozházené a poslední dva roky je firma co se týče volného toku hotovosti v záporu. Což je do zejména v roce 2018 značné míry dáno vysokými investicemi – viz výše zmíněné rozšiřování kapacit a výdaje na výzkum a vývoj:

0

Zdroj: Morningstar

Kapitalizace Albemarle dosahuje 7,7 miliardy dolarů. Akcie má poměrně vysokou betu (1,56) a požadovaná návratnost tak převyšuje 11 %. Co by zmíněnou kapitalizaci ospravedlnilo? V následujícím grafu je prvních pět let vývoje volného toku hotovosti nastaveno podle analytického konsenzu na Business Insider. Další roky již jsou modelovány tak, aby současná hodnota tohoto cash flow seděla na kapitalizaci. Vidíme, že trh implicitně počítá s hodně velkým zlepšením výsledků, které rozhodně neutáhne pouze to, že by investice klesly na nějaký dlouhodobý průměr (pro detaily viz níže).

0

Morningstar podotýká, že ceny lithia pravděpodobně krátkodobě poklesnou kvůli vyšší nabídce, nicméně dlouhodoběji by měla na trhu převážit silná poptávka. Na základě odhadů mezních nákladů těžby pak Morningstar tvrdí, že ceny by se měla zvednout z 10 000 dolarů za tunu karbonátu lithia. Dlouhodobé marže firmy by se tak měly na úrovni EBITDA dostat nad 40 %. Náběh bude ale postupný, protože většina dodávek pro následující roky je již pod smlouvami.

Současná EBITDA marže se pohybuje kolem 31 %. Zlepšení o 9 procentních bodů by při současných tržbách znamenalo asi 300 milionů dodatečných zisků a toku hotovosti (před zdaněním). Kdyby ještě investice klesly na pětiletý průměr, bude firma při současných tržbách s tímto nastavením generovat volný tok hotovosti kolem 0,5 miliardy dolarů. Zbytek růstu toku hotovosti, o kterém hovoří výše uvedený graf, by tak musel být generován růstem tržeb. Jak jsem uvedl výše, minimálně podle Morningstar není tato laťka přehnaně vysoko, naopak.